Praca tymczasowa – czy to się opłaca?
Praca tymczasowa to zawsze temat dyskusyjny. Z jednej strony niestabilność zatrudnienia, bo jednak nie są to warunki jak na umowie o pracę na czas nieokreślony. Z drugiej strony, mamy do czynienia z możliwością zdobycia doświadczenia, rozwinięcia swoich umiejętności i możliwość zmiany pracy w niedługim czasie jeżeli znajdziemy coś, co bardziej będzie nam odpowiadać. Jakie inne korzyści i wady kryją się za tym rozwiązaniem? A przede wszystkim, czy praca tymczasowa w ogóle się opłaca?
Po pierwsze, ogromną zaletą jest bardzo duża liczba ofert dostępnych na rynku. Obawy o brak szans na znalezienie zatrudnienia nie powinny zatem spędzać nikomu snu z powiek, bowiem każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
Po drugie, jest to idealna opcja dla osób, które studiują, chcą sobie zarobić podczas wakacji lub dla ludzi, którzy mają chęć poznania czegoś nowego i tak na prawdę chcą dowiedzieć się, jaki tryb pracy sprawia im przyjemność lub jaką pracę chcieliby wykonywać w przyszłości. W ten sposób można nawet skorzystać z kilku różnych możliwości i sprawdzić, w czym ktoś czuje się najlepiej.
Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć pracę tymczasową, może być chęć rozwoju. Dokładnie tak! Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jak sprawdzenie się w różnych, nowych dla nas sytuacjach może pomóc nam rozwinąć nasze umiejętności. Oferowane stanowiska to nie tylko kojarzące się z tym rodzajem zatrudnienia prace wykonawcze, zbieranie owoców sezonowych, rozdawanie ulotek itp., ale także oferty tymczasowe do pracy jako księgowy, asystent ds. administracyjnych czy administrator operacji systemowych. Takie stanowiska tym bardziej dają dużą szansę na rozwój, zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia.
Sezon letni szczególnie sprzyja ofertom na pracę tymczasową. Wielu pracodawców, potrzebuje pracowników na pewien okres, gdy obecni pracownicy są z jakichś powodów nieobecni przez dłuższy czas (długie wakacje, urlopy macierzyńskie, zwolnienia chorobowe itp.). W tym czasie także mnóstwo osób jest na tradycyjnych urlopach wypoczynkowych i niejednokrotnie ktoś musi ich zastąpić lub po prostu w niektórych branżach jest dużo więcej pracy w tym okresie i przysłowiowa „każda para rąk” jest potrzebna. Dla pracodawców jest to wsparcie, a dla pracowników tymczasowych możliwość zdobycia praktyki.
Trzeba jednak pamiętać, że praca tymczasowa ma także swoje słabe strony. Zazwyczaj są to umowy na czas nieprzekraczający jednego roku. Często bez ubezpieczenia i składek ZUS. Ten typ pracy nie uznaje zazwyczaj zwolnień chorobowych, a okres wypowiedzenia jest bardzo krótki. Taka niestabilność w wielu przypadkach powoduje, że ludzie coraz częściej dążą do tego by dostać umowę na stałe.
Jeżeli ktoś wybiera pracę tymczasową na swoją pierwszą pracę w przerwie między semestrami na uczelni lub w szkole, jest to bardzo korzystna propozycja zatrudnienia. Można dzięki temu zdobyć cenne doświadczenie, a jednocześnie zarobić swoje pierwsze pieniądze. Jeśli chodzi o osoby z innego przedziału wiekowego i na innym etapie kariery zawodowej, to już kwestia indywidualnego podejścia oraz świadomej akceptacji zalet i wad płynących z takiego rozwiązania.