Rozmowa kwalifikacyjna – kto kogo sprawdza?

Rozmowa o pracę jest procesem obustronnym. W końcu mamy rynek pracownika i chodzi nie tylko o to, żeby sprawdzić, czy kandydat nadaje się na dane stanowisko, ale pokazać się mu z jak najlepszej strony jako pracodawca. By potencjalny pracownik zechciał zasilić nasze szeregi nie wystarczy już sama oferta zatrudnienia. Dlatego warto zadbać o to, żeby rozmowa  kwalifikacyjna była w miarę możliwości bezstresowa i przyjemna.

rozmowa kwalifikacyjnaPodstawą dobrej rozmowy o pracę jest merytoryka. Nikt nie zapamięta dobrze wypytywania o sprawy osobiste, nieistotne kwestie lub techniczne szczegóły. Istnieją dwie drogi. Pierwsza, zakładamy, że doświadczenie, które kandydat posiada, jest wystarczające i jedynie musimy przeprowadzić wywiad biograficzny, by zgromadzić więcej informacji. Wywiad ten składa się ze standardowych pytań, które mogą być zaprezentowane za pomocą kwestionariusza oraz z pytań dotyczących poszczególnych informacji zawartych w CV kandydata. Drugą drogą jest przeprowadzenie symulacji przy pomocy kilku scenariuszy, które zobrazują sytuacje jakie mogą czekać kandydata na danym stanowisku. Przykładowym zadaniem sprawdzającym może być przeprowadzenie transakcji, rozmowa z klientem czy obsługa pewnego narzędzia. Dzięki tej metodzie zyskujemy dobry pogląd na to, jak rzeczywiście poradzi sobie w pracy dany kandydat. 

Kolejną istotną stroną rozmowy o pracę jest jej organizacja. Musimy odpowiednio rozłożyć w czasie rozmowy z poszczególnymi osobami. I nie chodzi tylko o przeznaczenie 30 minut na każdego kandydata. Musimy wiedzieć, że będziemy w stanie zrealizować każdy z punktów, które sobie zaplanowaliśmy. Poza tym musimy uwzględnić czas potrzebny na sporządzenie notatki po każdym spotkaniu. Do tego oczywiście może dojść losowe opóźnienie, na które też trzeba wziąć wcześniej poprawkę. Warto też zakomunikować taki harmonogram zapraszanym kandydatom. Dalej mamy kwestię pozornie błahą jak miejsce rozmowy. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny aspekt. Zamknięta przyjemna sala daje poczucie prywatności i zapobiega zbędnemu stresowi, którego kandydat ma i tak wiele. Z tego samego powodu lepiej nie kompletować zbyt dużego zespołu rekrutacyjnego. Cztery osoby mogą wydać się przytłaczającą większością i zestresować niepotrzebnie potencjalnego pracownika. Z reguły w zupełności wystarczy dwóch rekruterów: jedna osoba odpowiada za sprawy HR, a druga za wiedzę specjalistyczną.

Podsumowując, podczas przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej należy pamiętać, że głównym jej celem jest nie tylko sprawdzenie kandydata, ale również zrobienie na nim pozytywnego wrażenia. Na dzisiejszym rynku pracownika nie tylko pracodawca dokonuje selekcji, ale także kandydaci, którzy aplikują do kilku miejsc jednocześnie i wiążą się z tą firmą, która wyda im się najbardziej wartościowa. 

 

You may also like...