Pracodawcy chcą zatrudniać i zwalniają rzadziej

zatrudnienie 2014Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości więcej pracodawców w 2014 roku deklarowało, że zatrudni nowych pracowników, a mniej przedsiębiorców zapowiadało redukcję etatów.

Rynek pracy odżywa. Od zeszłego roku sytuacja ciągle się poprawia i przypomina wiosnę 2012 roku, czyli okres przed kryzysem. Według PARP wyniki badań przeprowadzonych w 2014 roku są odzwierciedleniem dużego optymizmu pracodawców po okresie osłabienia gospodarczego.

Jak podaje PARP w ciągu roku 29 proc. przedsiębiorców planowało zwiększenie zatrudnienia. W 2013 r. takie deklaracje składało 23 proc. respondentów. W zeszłym roku zwolnienia planował co dziesiąty pracodawca, a dwa lata temu o 2 proc. więcej badanych.

Nie zmienił się za to odsetek osób, które deklarowały zapotrzebowanie na nowych pracowników. W 2013 i 2014 wyniósł on 17 proc.

Najchętniej nowych pracowników przyjęto by do firm działających w branży produkcyjnej: przemysłowej i górniczej. Podobnie optymistycznie na wzrost zatrudnienia zapatrywali się przedstawiciele branży usług specjalistycznych. Najmniej nowych miejsc pracy planowano utworzyć w sektorze edukacyjnym, w służbie zdrowia i opiece społecznej.

Niestety im więcej pracodawców planowało zatrudnić nowych pracowników, tym więcej przedsiębiorstw cierpiało z powodu niedoboru talentów. W 2014 roku problem z zatrudnieniem potrzebnych pracowników zgłosiło 80 proc. badanych. To o 2 proc. więcej niż dwa lata temu.

You may also like...