Pracownik na muszce

Każda firma prędzej czy później musi przeprowadzić rekrutację. Niektóre duże firmy robią to od dawna i zatrudniają personel w różnych miastach, natomiast inne dopiero się rozwijają i mimo, że jeszcze nie prowadzą naboru kandydatów z zewnątrz, to na pewno czeka je to w przyszłości. Nie każdy jednak wie, jak wybrać pracownika o właściwym profilu osobowości – idealnego kandydata do pracy w konkretnym biznesie.

Headhunting kluczem do biznesu

W takiej sytuacji na ratunek przychodzą agencje doradztwa personalnego. Specjalizują się one w świadczeniu usług, mających na celu pomoc firmom w zatrudnianiu personelu. Z uwagi na to, iż nie wszystkie firmy znają zasady przeprowadzania rekrutacji oraz mogą nie wiedzieć jak wybrać optymalnego kandydata, powstała idea doradztwa personalnego.

Każdy, kto choć przez krótki czas prowadził firmę lub pracował w biznesie, wie, jaką rolę pełni dobrze dobrana kadra. Pracownicy, którzy znają się na swoim fachu oraz umieją zgodnie współpracować, zawsze byli i są na wagę złota. Jednakże umiejętność wyszukania takich osób także jest cenna. Jeśli wśród naszych pracowników nie ma specjalisty od rekrutacji, to musimy poszukać firmy z zewnątrz, która zajmie się headhuntingiem, czyli „upolowaniem” właściwej osoby. Wiąże się to z wydatkiem, ale dobra agencja zapewni nam dobrego pracownika, a tym samym większe przychody w przyszłości.

Na polowaniu się nie kończy

Czym zatem powinno się zajmować dobre biuro doradztwa personalnego? Do jego zadań należy m.in.:

  1. Rekrutacja i selekcja pracowników – wyszukiwanie kandydatów za pomocą specjalistycznych metod, np. badania potencjału ludzkiego, assesssement centre, executive search i innych.
  2. Badanie potrzeb szkoleniowych – po zatrudnieniu personelu potrzebna jest ocena optymalnego kierunku dla rozwoju firmy oraz jej poszczególnych pracowników, opracowywanie metod szkoleniowych, ewaluacja skutków szkoleń.
  3. Oceny okresowe personelu – sprawdzanie, czy zatrudniony personel się rozwija, tworzenie systemów, dzięki którym podwładni mogą oceniać pracodawców oraz tworzenie indywidualnych ścieżek kariery dla pracowników.
  4. Badanie kultury organizacyjnej – wartościowanie stanowisk pracy, projektowanie nowych metod organizacji pracy, budowanie systemu wynagrodzeń.
  5. Outplacement – w przypadku zwolnień pracowników aktywne kontrolowanie tego procesu, pomoc w znalezieniu nowego miejsca pracy, organizacja szkoleń, które pomogą się przekwalifikować.

Jak widać, warto poszukać agencji doradztwa personalnego, która nie tylko pomoże wyszukać dobrą kadrę, ale także będzie czynnie wspomagać oraz monitorować jej rozwój. Doświadczeni doradcy personalni wiedzą bowiem, że do dobrze funkcjonującego biznesu potrzeba nie tylko świetnego pomysłu, ale także sprawnie działających ludzi.

You may also like...