Zapracowany pracownik tymczasowy z szansą na etat

Wydłuża się czas pracy tymczasowej

Wydłuża się czas pracy tymczasowej

Jak podaje Polskie Forum HR, które zrzesza agencje zatrudnienia praca tymczasowa w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością. Pracodawcy chętnie korzystają z usług firm rekrutacyjnych, a pracownicy przepracowali w zeszłym roku dużo więcej godzin. W sumie na jednego zatrudnionego tymczasowo przypadło aż 65 dni pracy.

Dane pochodzą z raportu „Rynek Agencji Zatrudnienia w 2015 roku”, który powstał z inicjatywy Polskiego Forum HR. We wnioskach można przeczytać, że z roku na rok wzrasta liczba pracowników tymczasowych, przepracowanych godzin, poszerza się grono agencji zatrudnienia oraz ich klientów, czyli przedsiębiorców.

Dobra koniunktura

Z szacunków Polskiego Forum HR wynika, że wartość rynku agencji zatrudnienia wynosi 6,5 mld zł. W ciągu ostatnich pięciu lat firmy rekrutacyjne powstawały jak grzyby po deszczu. W minionym roku powstało 1,6 tys. takich podmiotów. W sumie na rynku działa ok. 6 tys. agencji zatrudnienia, czyli łącznie 800 więcej niż w 2014 r. Zatrudniania w takim modelu cieszy się także popularnością wśród pracodawców. W zeszłym roku z agencjami pracy tymczasowej będącymi członkami PFHR współpracowało 5,1 tys. firm.

Szansa na stałą pracę

Obecnie w Polsce pracuje ponad 700 tys. osób zatrudnionych na krótki okres. Tylko firmy zrzeszone w PFHR zatrudniają ponad 254 tys. zł. Sama liczba pracowników tymczasowych nie wzrosła spektakularnie, tak jak liczba przepracowanych przez nich godzin, która była wyższa o 15 proc. Średnio jeden pracownik tymczasowy był zatrudniony przez 65 dni. Dla porównania w 2014 długość okresu zatrudnienia wyniosła 56 dni.

Dla wielu osób praca tymczasowa jest szansą aktywizacji na rynku pracy. Dla młodych to dobra okazja wejścia w życie zawodowe. Osoby starsze, kobiety po urlopach macierzyńskich mogą w ten sposób powrócić na rynek pracy. To najliczniejsze grupy spośród klientów agencji zatrudnienia. Z danych PFHR wynika, że ok. 12-15 proc. pracowników tymczasowych może liczyć na stałą pacę w firmie, w której był zatrudniony tylko na chwilę.

You may also like...