Wynagrodzenia entry level. Ile zarabiają młodsi specjaliści?

pierwsza wypłata

Wynagrodzenia młodszych specjalistów

Jednym z bardziej kłopotliwych pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej jest pytanie o zarobki. Warto jednak, by kandydat na określone stanowisko wiedział, ile chce zarabiać i potrafił wycenić swoje umiejętności. W przypadku kogoś, kto już pracuje przynajmniej łatwo określić dolną granicę – nie mniej niż wynosi obecna pensja. Ile powinien zaproponować młodszy specjalista?

Osoba, która dopiero zaczyna karierę w danej branży może zupełnie nie orientować w wynagrodzeniach w branży. Zazwyczaj koledzy po fachu rzadko dzielą się informacjami na temat swoich zarobków. Dylemat kandydata do pracy polega na tym, że jeśli zaproponuje pracodawcy zbyt wysoką kwotę, to może zniweczyć swoje szanse zatrudnienia, gdyby większość konkurentów wybrałaby niższą pensję. Na stanowisko juniorskie nikt nie wybierze osoby o zbyt wygórowanych oczekiwaniach finansowych.

Z kolei propozycja wybitnie niskiego wynagrodzenia może zdradzić kandydata o słabych kompetencjach i niskiej samoocenie. W końcu specjaliści muszą się cenić. Jak wybrnąć z tego impasu i wypośrodkować swoje oczekiwania finansowe? Najlepiej sprawdzić, ile rzeczywiście zarabiają inni.

Raport Płacowy tworzony przez ekspertów firmy konsultingowej Advisory Group TEST Human Resources opublikował dane na temat średniego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce na stanowisku młodszego specjalisty w różnych sektorach.

Okazało się, że na najwyższe pensje na starcie mogą liczyć osoby zatrudnione w branży HR. Ich przeciętna wypłata wynosi 4054 zł brutto i może być wyższa o dodatkowe 355 zł zmiennych miesięcznych dodatków. Nieco niższe wynagrodzenia niż pracownicy ds. personalnych otrzymują młodzi specjaliści z działu Badania i Rozwój. Na tym stanowisku pensja to nieco ponad 3,7 tys. zł brutto i równie atrakcyjne dodatki – ok. 320 zł na miesiąc. Karierę opłaca się zaczynać także w Sprzedaży. Tu podstawa wynosi średnio 3564 zł brutto, ale roczne dodatki do pensji to niemal kolejny tysiąc zł.

Pensje przekraczającą 3 tys. zł brutto dostają również młodzi specjaliści z Produkcji, Obsługi klienta, Administracji i Prawa, Finansów i Księgowości oraz Inżynierii. W większości tych grup miesięczne dodatki oscylują w okolicy ponad 200 zł. Na brak takiej motywacji mogą narzekać młodzi inżynierowie – w ich przypadku dodatki to ok. 190 zł na miesiąc.

Zdecydowanie najtrudniejszy start mają osoby zaczynające pracę w Marketingu i w sektorze Logistyka i Zakupy. Specjaliści od logistyki i zakupów dostają 2997 zł brutto podstawy i nawet 340 zł dodatku do pensji. Marketingowcy mogą liczyć tylko na skromne 2890 zł brutto wypłaty i zdecydowanie najniższe dodatki zmienne, które na miesiąc nie przekraczają nawet 90 zł.

Dane z Raportu Płacowego to wynagrodzenia brutto, więc należy o tym pamiętać, składając ofertę pracodawcy lub rekruterowi.

You may also like...