Ambitny kandydat, czyli rekrutacja pracowników z potencjałem

Na sukces każdej firmy pracują zatrudnieni w niej ludzie. Im wyższe umiejętności posiadają, im bardziej chcą się rozwijać, tym lepiej danej przedsiębiorstwo będzie prosperować. Dlatego coraz częściej już na etapie rekrutacji pracowników weryfikuje się ich potencjał i chęć do stałego podnoszenia kompetencji. Ambicja stała się cechą szczególnie pożądaną, a kandydaci wiedząc o tym, często automatycznie odpowiadają, że do pracy najbardziej motywuje ich możliwość rozwoju. Jak zatem odróżnić, kto rzeczywiście ma potencjał, a kto tylko potrafi o nim mówić? Czym charakteryzuje się ambitny kandydat?  

ambitny kandydat

Nic na siłę

Należy zaznaczyć, że ambitny kandydat nie zawsze okazuje się najlepszym wyborem dla firmy. Wszystko zależy od celu rekrutacji. Jeśli szukamy pracownika na szeregowe stanowisko, dla którego nie ma sprecyzowanej ścieżki kariery, zatrudnienie osoby ambitnej nie będzie dobre dla żadnej ze stron. Kiedy bowiem zorientuje się ona, że nie może realizować swojego potencjału i stale się rozwijać, szybko podejmie decyzję o zmianie pracodawcy. Poczuje się pokrzywdzona, a my zostaniemy znowu z wakatem do obsadzenia. A jak wiadomo, koszty nietrafionej rekrutacji potrafią być ogromne. Wzrasta także wskaźnik fluktuacji kadr, co również jest niepokojącym symptomem. 

Kiedy jednak jesteśmy pewni, że do realizacji naszych celów biznesowych potrzebujemy ambitnych kandydatów i jednocześnie jesteśmy w stanie zaspokoić ich oczekiwania, powinniśmy umieć ich rozpoznać wśród aplikujących osób. Na co zatem zwrócić uwagę?

Co charakteryzuje ambitnego kandydata?

Słownikowa definicja ambicji określa ją jako silne pragnienie odniesienia sukcesu lub osiągnięcia doskonałości. Jakie cechy kandydata będą o niej świadczyć?

Słowem kluczem jest tutaj rozwój. Ambitny kandydat to osoba, która ma jasno sprecyzowane cele. Wie, co chce osiągnąć i w jakim czasie. Ma określony plan na doskonalenie, pragnie się uczyć i nabywać nowe doświadczenia. Jako że do pracy motywują go osiągnięcia, z zaangażowaniem przykłada się do swoich zadań. Inwestuje w rozwój również swój prywatny czas, poświęcając go na szkolenia, lekturę i udział w wydarzeniach branżowych.  

Ambicja nie kończy się jednak na osiągnięciu mistrzostwa w jednej dziedzinie. Ambitne osoby po zrealizowaniu celu, wyznaczają sobie kolejne. Jako że stale chcą się uczyć i rozwijać, nie pozwalają sobie na nudę i nie osiadają na laurach. 

Ambitny kandydat – jak go znaleźć?

Ambicji nie da się zbadać zwykłymi testami, należy bowiem do tzw. cech “miękkich”. Pozostaje nam szukanie pewnych tendencji w zachowaniu kandydata, zadając mu odpowiednie pytania. Sporo przy tym mogą powiedzieć nam jego zainteresowania, gdyż jak już wspomnieliśmy, ambitne osoby poświęcają na realizację celów również swój czas prywatny.  

Z pewnością też ambitny kandydat ma na swoim koncie sukcesy zawodowe – warto o nie zapytać. Z kolei pytanie o przyszłe wyzwania i motywacje, pozwoli zweryfikować, czy jesteśmy w stanie spełnić jego oczekiwania odnośnie rozwoju w naszej firmie.

Sama rozmowa kwalifikacyjna może jednak nie wystarczyć w przypadku rekrutacji pracowników na stanowiska managerskie. Powinni oni poza ambicją i potencjałem wykazywać się również umiejętnościami zarządzania ludźmi. W sukurs przychodzi Assessment Center, czyli narzędzie rekrutacyjne, które skutecznie weryfikuje kompetencje kandydatów. Pozwala na zobaczenie ich “w akcji” podczas wielogodzinnej sesji, kiedy wykonują szereg zadań symulujących przyszłe obowiązki i warunki pracy.

You may also like...