Firmy widma? Niekoniecznie!

Kim jest enigmatyczny „klient”, „firma o nieposzlakowanej opinii” czy „przedsiębiorstwo z branży XYZ” które pojawiają się w ponad połowie ogłoszeń o pracę oferowanych przez wiele firm zajmujących się profesjonalnym doradztwem personalnym i czy należy się go bać? Wcale nie!

firmy widmaW wielu miejscach sieci przeczytać można ostrzeżenia przed ofertami pracy, publikowanymi przez firmy zajmujące się rekrutacją i doradztwem personalnym, w których nazwa podmiotu zlecającego znalezienie pracownika nie jest ujawniona. Brak nazwy pracodawcy jest jednak niesłusznie demonizowany – wcale nie musi to bowiem oznaczać, kłopotów finansowych czy prawnych pracodawcy. Niekoniecznie także w ten sposób firma próbuje po cichu zmienić swoje kadry lub dokonać cięć. Zdecydowanie częściej oznacza to jedynie chęć poufnego, dyskretnego poszukiwania pracowników.

Jak zdradzają specjaliści, przyczyny anonimowości mogą być różne, a wśród nich jedną z najważniejszych jest chęć ukrycia przed konkurencją swoich planów. Poszukiwanie pracowników do konkretnych zadań, rozszerzających zakres działalności danej firmy może oznaczać bowiem istotne zmiany i „zapalić żarówkę” u rywali, którzy zbyt szybko zorientują się, na jaki obszar firma próbuje wkroczyć. I niektórzy będą w stanie ją w tym prześcignąć.

Wiele osób obawia się wysyłania CV do anonimowej firmy, bojąc się, iż bezwiednie wysyłają je do organizacji, w której obecnie pracują lub takiej, w której pracować z powodów indywidualnych nie chcą. Obawy te są jednak zupełnie zbyteczne – aplikacja zanim trafi do firmy zlecającej, rozważana jest przecież przez firmę prowadzącą rekrutację, która po rozważeniu danej kandydatury oraz zweryfikowaniu jej z potrzebami pracodawcy, zdradza kandydatowi jej nazwę, dając szansę na odmówienie uczestnictwu w kolejnych etapach rekrutacji. Profesjonalne firmy nigdy nie przekazują danych kandydatów do zleceniodawcy.

Tajemnicze firmy w ogłoszeniach o prace nie powinny więc nikogo odstraszać przed wysłaniem swojej oferty – to najczęściej organizacje, które rozszerzają swoją działalność, planują duże zmiany i potrzebują szybko znaleźć odpowiednich do nich pracowników. To więc dziś – na rynku pracownika – ogromna szansa na to, aby znaleźć pracę marzeń!

You may also like...