Informatyk niejedno ma imię

programowanie ITProgramista, inżynier oprogramowania, a może koder? Potocznie to to samo, w rzeczywistości – nie do końca. Na czym polega różnica?

Kod to nie wszystko

Jeśli opiszemy specyfikę każdego z powyższych zawodów w dużym uproszczeniu, to możemy stwierdzić, że tak programista, jak i koder zajmują się tworzeniem algorytmów programów do realizacji określonych zadań z wykorzystaniem odpowiedniej technologii. Praca kodera wygląda jednak nieco inaczej niż programisty. Podczas gdy ten drugi, oprócz kodu skupia się także na innych aspektach tworzonych programów, koder poprzestaje jedynie na sprawdzaniu poprawności danych i klasyfikujących je algorytmów w zaprojektowanym wcześniej programie. Zadaniem programisty jest zaś dokonanie technicznej analizy specyfikacji aplikacji oraz spełnianie założeń związanych z ich funkcjonalnościami. Programista często współpracuje z grafikami oraz projektantami – zewnętrzny wygląd softu też ma znaczenie.

“Inżynier” robi różnicę

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy programistą a inżynierem oprogramowania, to w Polsce granice między tymi zawodami nadal są dość rozmyte. Powszechnie przyjmuje się, że zasadnicza różnica leży w poziomie wykształcenia (“zwykły” programista może równie dobrze mieć kierunkowe wykształcenie wyższe, co być samoukiem), lecz w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej złożona. Inżynier oprogramowania powinien bowiem posiadać umiejętność szerokiego patrzenia na wszelkie aspekty związane z projektem, jak również potrafić sprecyzować “przed” i “po” wdrożeniu aplikacji.

Komunikatywny informatyk

We wszystkich trzech zawodach, wbrew pozorom, istotne są umiejętności miękkie. Komunikatywność jest niezbędna w kontaktach z klientami oraz współpracownikami. Dobry koder, programista czy inżynier oprogramowania powinien również umieć wytłumaczyć o co chodzi w projekcie tym osobom, które nie posługują się językiem branżowym.

Różnice w zarobkach na poszczególnych stanowiskach związanych z branżą IT będzie można poznać wraz z pojawieniem się 33 edycji Raportu Płacowego, realizowanego przez firmę Advisory Group TEST Human Resources – największej polskiej agencji doradztwa personalnego.

Źródło: www.raportplacowy.pl

You may also like...