Dlaczego rekrutacje trwają tak długo?

proces rekrutacjiPolacy narzekają na procesy rekrutacyjne w firmach. Niemal tyle samo osób, co wzięło udział w procesie rekrutacyjnym, przyznało, że trwał on zbyt długo.

Zbyt długi czas przeprowadzania rekrutacji to duży problem polskich przedsiębiorstw, na co zwracają uwagę sami kandydaci do pracy. Im większe przedsiębiorstwo i im wyższe stanowisko, tym dłużej trwa sama rekrutacja. Firmy muszą najpierw zgromadzić dokumenty od zainteresowanych pracą, następnie dokonać preselekcji, później skontaktować się z wybranymi kandydatami, a następnie umówić się na wizyty. Często zdarza się, że sama rekrutacja zajmuje kilka etapów, co pozwala wyłonić sprawdzonego pracownika, ale przeciąga się o kilka miesięcy.

Spośród Polaków w wieku produkcyjnym 72 proc. przynajmniej raz wzięło udział w procesie rekrutacyjnym. Z tej grupy aż 69 proc. ankietowanych przyznało, że całą procedura trwała zbyt długo.

Nie chodzi tylko o sam proces przeprowadzania rozmów i selekcji, ale także o szybkość odpowiedzi na aplikację kandydata. A z feedbackiem podczas rekrutacji pracowników jest w Polsce bardzo kiepsko. Przedsiębiorcy wciąż nie mają świadomości, że odpowiedź na zgłoszenie kandydata nawet ta odmowna jest dla niego bardzo ważna i buduje wizerunek dobrej marki.

Tymczasem osoby szukające pracy zwracają uwagę, iż od wysłania dokumentów aplikacyjnych do uzyskania odpowiedzi mogą minąć nawet 3 miesiące. Nierzadko zdarza się, że rekruter po kilku miesiącach dzwoni do kandydata zapraszając go na rozmowę, następnie okazuje się, że rekrutacja jest wieloetapowa. W ten sposób rekrutacja może trwać nawet pół roku.

Powodów tak długiego czasu przeprowadzania rekrutacji może być kilka. Firmy mogą mieć za mało specjalistów ds. rekrutacji. Oszczędzanie na dziale HR sprawia, że pracownicy kadrowi muszą wykonywać sprawy administracyjne i w tym samym czasie przeprowadzać rekrutację pracowników. Kolejny powód to przestarzałe narzędzia i brak systemów informatycznych, które pomagają selekcjonować kandydatów.

You may also like...