E-rekrutacja – sposób na pracę

e-rekrutacjaRynek pracy w obecnych czasach wygląda nieco inaczej, niż kiedyś. Najważniejszym celem dla wielu osób nie jest teraz wyłącznie zdobycie stałej posady. Coraz ważniejsza staje się satysfakcja z pracy oraz perspektywa rozwoju zawodowego. Istotny jest także balans praca-życie – ludzie chcą mieć czas na swoje hobby oraz dla bliskich.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że rynek pracy staje się coraz bardziej dynamiczny, ponieważ wiele osób często zmienia miejsce zatrudnienia, poszukując takiego, które zaspokoi ich potrzeby. Przed pracodawcami stoi więc trudne zadanie dostosowania warunków pracy i procesu rekrutacyjnego do rosnących wymagań rynku.

Jaka rekrutacja, takie pierwsze wrażenie

Proces przeprowadzania rekrutacji wydaje się mieć tutaj coraz większe znaczenie. To, w jaki sposób pracodawca traktuje kandydatów do pracy, ma niebagatelny wpływ nie tylko na to, czy uda mu się zatrudnić odpowiedniego specjalistę, ale także na to, jaki będzie zewnętrzny wizerunek firmy. Świadomi przedsiębiorcy często decydują się więc na wyjście poza standardowe sposoby rekrutacji, które mogą okazać się niewystarczające. Zastosowanie np. sesji Assessement Center zamiast rozmowy kwalifikacyjnej może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Warto pamiętać jednak, że proces rekrutacji rozpoczyna się już od momentu zbierania danych od kandydatów. Bardzo ważna jest więc dbałość o to, by ogłoszenie o pracę oraz sposób wysyłania aplikacji były dla potencjalnego pracownika łatwo dostępne oraz przejrzyste.

Inicjatywa kandydata

Najczęściej spotykanym sposobem zbierania aplikacji, jest wystawienie przez pracodawcę ogłoszenia w Internecie. W jego treści zwykle zawarty jest telefon lub adres e-mail, tak, by kandydat samodzielnie mógł skontaktować się ze specjalistą ds. rekrutacji. Odpowiedzi na ogłoszenie dokonać można także poprzez specjalny formularz, dzięki czemu rekruter nie musi tworzyć odrębnego adresu e-mail w celu zebrania zgłoszeń. Przyznanie kandydatowi pierwszeństwa w nawiązaniu kontaktu z pracodawcą ma jednak taką wadę, że ten drugi, jeśli nie jest zainteresowany, zazwyczaj nie udziela żadnej informacji zwrotnej. Osoba szukająca pracy nie wie więc, czy proces rekrutacji uległ już zakończeniu, a jeśli tak, to dlaczego jej nie wybrano. Bierne oczekiwanie w niepewności działa na kandydata demotywująco oraz podważa jego wiarę w siebie. W końcu to on uczynił pierwszy krok w stronę pracodawcy.

E-rekrutacja w akcji

Istnieje na szczęście inny sposób zbierania aplikacji, mniej nieprzyjazny dla potencjalnego kandydata. E-rekrutacja, czyli rekrutacja elektroniczna, polega na zastosowaniu przez pracodawcę specjalnego formularza do wpisywania danych. Nie pełni on funkcji jedynie kontaktowej, e-rekrutacyjne formularze służą bowiem do kompletowania wszelkich danych na temat kandydata. Pracodawca “od ręki” ma dostęp do danych osobowych potencjalnego pracownika, włącznie z jego CV oraz listem motywacyjnym. W niektórych formularzach załączenie CV jest tylko opcją dodatkową, natomiast wszelkie informacje na temat doświadczenia, kandydat zamieszcza w specjalnych rubrykach. Tak wypełniony elektroniczny arkusz, wysyłany jest następnie do bazy kandydatów, wśród których pracodawca wyszukuje osobę z najbardziej pasującymi do danego stanowiska kwalifikacjami.

Kandydacie, zgłoś się

Czym taka metoda różni się od “zwykłego” kolekcjonowania danych? Przede wszystkim, to pracodawca przejmuje inicjatywę i kontaktuje się z wybranymi przez siebie kandydatami. E-rekrutacja najlepiej sprawdza się w agencjach pracy, które posiadają bardzo rozbudowaną bazę zgłoszeń. Jeśli czyjeś kompetencje pokrywają się z profilem poszukiwanego kandydata, dostaje on informację zwrotną. Oczekiwanie na to, że ktoś nawiąże z nim kontakt, ma tutaj dla potencjalnego pracownika zupełnie inny wymiar, niż w przypadku standardowej metody. Jeśli bowiem tak się stanie, szanse na zdobycie zatrudnienia są wysokie – w końcu to przedstawiciel danej firmy włożył wysiłek w znalezienie go. Dzięki tej metodzie, nie cierpi więc wizerunek organizacji – oczekiwanie kandydata na uzyskanie odpowiedzi nie dotyczy bowiem żadnej konkretnej firmy. Z punktu widzenia osoby, umieszczającej zaś swoje zgłoszenie, korzystne wydaje się funkcjonowanie w ogólnodostępnej bazie, ponieważ może to zaowocować wieloma atrakcyjnymi propozycjami pracy.

Dla Krakowian i nie tylko

E-rekrutacja doskonale sprawdza się np. w Advisory Group TEST Human Resources – krakowskiej organizacji, która zajmuje się m.in. pozyskiwaniem kandydatów dla firm partnerskich. Aplikacja za pomocą formularza jest prosta i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a także dane kontaktowe, a następnie załączyć CV oraz list motywacyjny. Najlepiej, żeby miał on ogólny charakter, z wyróżnieniem kilku stanowisk, które mogłyby nas interesować. Informacje o nas zostają zapisane w bazie, a gdy jakaś firma się nami zainteresuje, zostaniemy o tym niezwłocznie powiadomieni. E-rekrutacja w AG TEST HR umożliwia znalezienie interesującej, przyszłościowej pracy, dzięki której wzrośnie nasze znaczenie na rynku zatrudnienia.

You may also like...