Czy warto korzystać z usług agencji rekrutacyjnej?

Rekrutacja specjalistów to kosztowny proces, dlatego pracodawcy niejednokrotnie próbują przeprowadzić go własnymi siłami. Za usługi zewnętrznej agencji rekrutacyjnej trzeba bowiem sporo zapłacić, a własny pracownik działu kadr może się przecież zająć poszukiwaniem kandydatów w ramach swoich codziennych obowiązków. Czy rzeczywiście w ten sposób oszczędzimy? I najważniejsze – czy finalnie zatrudnimy najlepszych pracowników?  

usługi agencji rekrutacyjnej

Koszty rekrutacji

Najbardziej popularnymi metodami rozliczeń z firmą rekrutacyjną jest success fee i fixed fee.  W pierwszym modelu płacimy dopiero po procesie rekrutacyjnym zakończonym sukcesem, czyli po zatrudnieniu odpowiedniego kandydata. W drugim przypadku przed rozpoczęciem rekrutacji dokonujemy przedpłaty, a resztę wynagrodzenia wypłacamy na koniec procesu.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług agencji, czy poszukujemy pracowników własnym sumptem, musimy zapłacić za publikację naszej oferty w mediach. Warto pamiętać że nie są to kwoty małe. Samodzielna publikacja na pierwszy rzut oka wydaje się tańsza, nie gwarantuje jednak szybkiego sukcesu. Może się okazać, że w perspektywie kilku miesięcy efektywniejsze i paradoksalnie bardziej oszczędne byłoby zatrudnienie zewnętrznej firmy. 

Jak uniknąć niepotrzebnych wydatków?

Przede wszystkim musimy dobrze określić profil poszukiwanego kandydata. To pozwoli nam stwierdzić, czy jest to ktoś o unikalnych na rynku umiejętnościach, czy szeregowy pracownik. W pierwszym przypadku działania na własną rękę mogą okazać się niewystarczające. Ekspertów i wysokiej klasy specjalistów szuka się bowiem z użyciem metody Executive Search z racji tego, że są to tzw. “kandydaci pasywni”. W drugiej sytuacji, możemy zacząć od wykorzystania własnych zasobów i czekać na spływające aplikacje.

Kolejną kwestią, którą powinniśmy ustalić, to budżet jakim dysponujemy (być może nie stać nas na inwestycję w specjalistyczne działania) oraz ramy czasowe, w których potrzebujemy nowego pracownika (czy możemy dłużej poczekać, czy potrzebujemy skutecznych i szybkich rozwiązań).

Decydując się na usługi zewnętrznej agencji, nie wybierajmy pierwszej z brzegu. Warto poświęcić czas na solidny research i znaleźć tę, która ma największe doświadczenie w interesującej nas branży i najlepsze opinie.

Czy na pewno z agencją drożej?

Choć koszty zatrudnienia ekspertów z agencji rekrutacyjnej wydają się wysokie, mogą okazać się tak naprawdę dużo niższe niż samodzielnie przeprowadzonej rekrutacji. Często zdarza się bowiem tak, że oszczędzając na specjalistycznych metodach i narzędziach (np. Assessment Center), zatrudniamy pracownika, który nie pasuje do stanowiska. Niestety przekonujemy się o tym nierzadko dopiero po paru miesiącach pracy nowej osoby, w międzyczasie ponosząc koszty jej wdrożenia i szkolenia. Wtedy na nowo musimy rozpoczynać rekrutację. Tracimy zatem nie tylko pieniądze, ale również cenny czas.

Dlatego, analizując koszty rekrutacji, powinniśmy także uwzględnić wydatki wynikające z jej ewentualnego niepowodzenia. W tym również stratę czasu. Bardzo często okazuje się, że z agencją rekrutacyjną nie tylko najszybciej i najskuteczniej, ale finalnie też najtaniej znajdziemy naszego idealnego kandydata.

You may also like...