Rekrutacja – kandydaci aktywni i pasywni

rekrutacja pracownikówEksperci z branży HR dzielą kandydatów do pracy na tzw. aktywnych i pasywnych. W zależności od rodzaju stanowiska, na które poszukiwany jest kandydat, HR-owcy skupiają się na kontaktach albo z jednymi, albo z drugimi. Czym charakteryzują się oba te typy kandydatów?

Aktywny kandydat

Kandydaci aktywni to tacy, którzy samodzielnie poszukują ofert pracy. Najczęściej zależy im na zatrudnieniu i mają stosunkowo niskie wymagania. Do takich kandydatów najlepiej trafiają ogłoszenia zamieszczane na portalach internetowych. Niektórzy z nich poszukują jednak pracy na inne sposoby, np. uczestnicząc w rozmaitych targach czy poszukując kontaktów. Rekrutacja wśród kandydatów aktywnych sprawdza się w przypadku zawodów mało wymagających, gdzie nie potrzeba szczególnych umiejętności czy wieloletniego doświadczenia (oczywiście, jak zawsze, zdarzają się wyjątki).

Niestety kandydaci aktywni są czasem tak bardzo zdeterminowani, by znaleźć pracę, że wysyłają CV nawet na stanowiska, do których zupełnie nie pasują. Przykładowo, jeśli w ogłoszeniu wymagane jest dwuletnie doświadczenie na podobnym stanowisku oraz wykształcenie wyższe, a kandydat nie dysponuje takimi kompetencjami, to i tak nie ma szans na zatrudnienie. Aplikowanie na stanowiska, na które nie spełnia się podstawowych wymagań tylko wydłuża proces rekrutacji, gdyż osoba za nią odpowiedzialna musi dokonać dokładnej selekcji zgłoszeń.

Pasywny kandydat

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku kandydatów pasywnych. Tutaj scenariusz zmienia się nawet o 180 stopni. To bowiem nie kandydat szuka pracodawcy, lecz odwrotnie. Dotyczy to najczęściej specjalistycznych stanowisk, do obsadzenia których potrzebni są eksperci w swojej dziedzinie. Cały haczyk polega na tym, iż osoby te najczęściej już gdzieś pracują – trzeba więc nawiązać z nimi kontakt i przekonać je, że w nowym miejscu będzie im lepiej. Do rekrutacji pracowników pasywnych stosowane są skomplikowane zabiegi, wykorzystywane w metodzie direct search/executive search. Czasem największym wyzwaniem jest znalezienie danych kontaktowych do osoby, którą zainteresowany jest rekruter.

Rekrutacja zawsze jest żmudnym procesem, składającym się z wielu czynników. Ważne, by przedsiębiorcy zdawali sobie sprawę, kogo i w jaki sposób powinni poszukiwać. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji doradczej, która przeprowadzi rekrutację od początku do końca.

You may also like...