Rekrutacja online

Żyjemy w czasach rynku pracownika, kiedy to właśnie osoby szukające pracy dyktują warunki. Ofert pracy jest znacznie więcej niż potencjalnych kandydatów, a wskaźnik fluktuacji kadr rośnie. Pomimo to nadal konieczne są odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, aby zdobyć wakat. Zmianie natomiast ulegają procedury rekrutacyjne i to co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do przyjęcia, dziś staje się normą.

Ewolucja procesów HR

Standardowe podejście działów HR do rekrutacji nie sprawdza się już m.in. z powodu braku czasu. Nie ma możliwości bezpośredniego przesłuchania wszystkich kandydatów, dlatego coraz częściej mamy do czynienia z rekrutacją zdalną. Wideokonferencje i rozmowy online stają się powoli codziennością. Często też idzie to w parze z elastyczną formą przyszłej współpracy na linii pracodawca-pracownik. Zdalna praca szczególnie w branży IT, ale też w marketingu i w niektórych działach dużych korporacji stale zyskuje na popularności.

Korzyści rekrutacji online

Sama rekrutacja online ma sporo plusów. Na pierwszym miejscu znajduje się bezapelacyjnie oszczędność czasu i tym samym pieniędzy. Stanowi też spore ułatwienie dla osób rozważających relokację i zmianę miejsca zamieszkania pod kątem przyszłej pracy. Dodatkowe spore korzyści uzyskamy również w obszarze logistycznym. Nie bez znaczenia pozostaje też ograniczenie czynników stresogennych – dzięki temu kandydat ma większe szanse na lepsze zaprezentowanie swoich faktycznych możliwości, dorobku i doświadczenia. Mamy tu więc do czynienia z klasyczną sytuacją win to win – wszyscy zyskują.

Direct Search

Procesy rekrutacyjne stale ewoluują. Jedną z ciekawych metod jest direct search – metoda, która również odbywa się zdalnie. Stosuje się ją głównie w rekrutacji wysokiej klasy specjalistów i kadry managerskiej. Jest ona rodzajem rekrutacji wstępnej w oparciu o dostępne online profile zawodowe kandydatów. Dzięki tej metodzie można pozyskać kandydatów, którzy otwarcie nie rozważają zmiany pracodawcy, ale potencjalnie są na to gotowi.

You may also like...