Rola doradztwa personalnego w obsadzaniu stanowisk

rekrutacja pracowników

Nowoczesne narzędzia specjalistów HR

Mają swoje kontakty i bazy danych, wiedzą skąd pozyskiwać kandydatów, potrafią znaleźć najlepszych i najbardziej dopasowanych do stanowiska pracowników. Zaglądamy za kulisy pracy HR-owca.

Doradca personalny to nie tylko osoba zatrudniona w urzędzie pracy, która pomaga bezrobotnym pisać CV. Konsultanci HR z agencji doradztwa personalnego posiadają wiele przydatnych narzędzi, które przydają się w określonych sytuacjach.

Pracownicy jak kawałki puzzli

Doradcy personalni w pierwszej kolejności ustalają potrzeby i wymagania klienta, by dobrać odpowiedni profil poszukiwanego pracownika. Następnie, gdy znajdą kandydatów przeprowadza się serię rozmów, wspieranych testami rekrutacyjnymi, które mają wyłonić sylwetkę najbardziej zbliżoną do projektowanego kandydata. Zwraca się uwagę na kompetencje, umiejętności etc., ale również na dopasowanie do kultury organizacji i sposobu działania. Pracownik, który ma zbieżne wartości z misją firmy szybciej odnajdzie się w jej szeregach i nie będzie konfliktowy. W celu zweryfikowania praktycznych umiejętności przeprowadza się sesje Assessement Center. Jest to najskuteczniejsza metoda badania rzeczywistego poziomu kompetencji.

Ukraść kandydata

Każdy pracodawca chce, by w jego firmie pracowali najlepsi. Jeśli jednak w bliskim otoczeniu działa wiele firm o podobnym charakterze działalności, to znalezienie fachowca może być niezwykle trudne. Dział personalny ma w tym względzie ograniczone pole działania. Headhunterzy mają na to sposoby. Takim narzędziem jest metoda poszukiwania bezpośredniego, czyli Executive Search – stosowane podczas rekrutacji kadry zarządzającej oraz Direct Search, którą pozyskuje się kandydatów na stanowiska specjalistyczne i strategiczne dla firmy. Zadaniem doradcy personalnego jest wyszukanie zatrudnionej już osoby i przekonanie jej do zmiany miejsca pracy. W tym celu ustala się razem z pracodawcą warunki, które zachęcą do pracy właśnie w tej firmie i będą argumentami podczas negocjacji. Specjaliści HR wiedzą, np. jakie zarobki mogą zaproponować, ponieważ korzystając z raportów wynagrodzeń, mają świadomość na temat wysokości płac w branży czy regionie.

Największą zaletą wynajęcia agencji doradztwa personalnego do przeprowadzenia rekrutacji pracowników jest kompleksowość usług. Od stworzenia profilu kandydata poprzez analizy zgłoszeń i weryfikację kandydatów aż do negocjowania warunków zatrudnienia. To najlepsza oszczędność czasu i pracy. Działy personalne mogą w tym momencie zająć się własną działalnością – nie trzeba zatrudniać dodatkowego sztabu ekspertów od rekrutacji. Po zakończonym projekcie rozstajemy się z zewnętrzną firmą.

You may also like...