Dlaczego urlop jest potrzebny?

Kiedy zbliża się lato, wielu pracowników zaczyna żyć myślą o wakacyjnym odpoczynku. Zdarzają się też jednak osoby, które uważają, że urlop wcale nie jest potrzebny, a wręcz przeszkadza osiągnąć sukces. Nieraz też stres związany z nawałem obowiązków, który czekałby po powrocie z wakacji, powoduje, że wolimy pracować bez przerwy, niż odpocząć, a potem nadrabiać zaległości. Które podejście jest jednak bardziej korzystne z perspektywy pracownika i przedsiębiorstwa?

Rola wypoczynku

urlop

Z pozoru wydaje się, że każda przerwa w pracy oznacza dla organizacji straty finansowe – tym większe, im dłuższy urlop pracownika. Tak podchodząc do sprawy, ideałem wydaje się pracownik, który wykonuje swoje obowiązki na najwyższych obrotach codziennie przez cały rok. Czy taki scenariusz jest jednak możliwy do zrealizowania i rzeczywiście korzystny dla firmy? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznacznie przecząca. Jeśli pracownik bowiem nie odpoczywa, jego efektywność w geometrycznym tempie maleje. Zmęczenie obniża również kreatywność, przez co człowiek nie jest w stanie rozwiązać nawet najmniejszych problemów, a co dopiero znaleźć ulepszenia. Wraz ze spadkiem wydajności przychodzi również wypalenie zawodowe. Może objawiać się ono problemami zdrowotnymi, czasami tak poważnymi, że dalsza praca jest w ogóle niemożliwa. Pracodawca, który nie dba zatem o odpoczynek swoich podwładnych, może spodziewać się nie tylko przestojów pracy, ale gwałtownego wzrostu wskaźnika fluktuacji kadr. Z perspektywy pracownika natomiast ucierpieć może zarówno zawodowa, jak i prywatna sfera życia.

Urlop okazuje się zatem nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny, jeśli pracownicy mają zapracować na sukces firmy.

Jak długi powinien być urlop?

Psycholodzy określili nawet czas trwania idealnego urlopu. Ich zdaniem to trzy tygodnie przerwy od pracy. Pierwszy tydzień powinien być poświęcony na całkowite oderwanie się od obowiązków, odpoczynek i sen. Drugi to regeneracja i nabranie nowych sił. W trzecim przychodzi pora na stopniowe dostrajanie się do powrotu do pracy. Oczywiście rzadko kiedy pracownik ma możliwość uzyskania tak długiego urlopu. Dr Lewis z Uniwersytetu Sussex przeprowadził jednak badania, według których równie dobre mogą okazać się krótsze, ale częstsze urlopy. Odrywając się od pracy na parę dni kilka razy do roku możemy utrzymać stan równowagi psychicznej i nie doprowadzić się do momentu, kiedy jesteśmy całkowicie wyczerpani.

Odcięcie się kluczem do sukcesu

Niezależnie od tego, jak długi urlop dostaniemy, kluczem do skutecznego wypoczynku okazuje się całkowite odcięcie od pracy. Nawet bowiem, jeśli mamy trzy tygodnie wolnego, ale co chwila sprawdzamy skrzynkę pocztową lub odbieramy telefony od współpracowników, nie będziemy w stanie się zregenerować, a do pracy wrócimy jeszcze bardziej zmęczeni. 

Dlatego warto uświadomić sobie, że wcale nie jesteśmy niezastąpieni, a firma nie upadnie podczas naszej nieobecności. Pracodawcy powinni natomiast zadbać o odpowiednią kulturę organizacji, w której urlop pracownika jest rzeczą świętą.

You may also like...