Pierwsza rozmowa rekrutacyjna

Młode osoby wkraczające na rynek pracy czeka wiele stresów. Jednym z największych jest pierwsza rozmowa rekrutacyjna. Zwłaszcza, jeśli stawką jest praca w wymarzonej firmie. Na szczęście istnieją sposoby, by pokonać nerwy i zwiększyć swoje szanse na sukces. Jak się zatem przygotować i o jakich aspektach warto pamiętać podczas spotkania z rekruterem?

Solidne przygotowanie

rozmowa rekrutacyjna

Nawet najlepszy kandydat, jeśli zbytnio ulegnie stresowi, może zostać odrzucony w procesie rekrutacji pracowników. Tymczasem solidne przygotowanie podnosi pewność siebie i pozwala kontrolować stres. Można zatem powiedzieć, że jest ono podstawą sukcesu. Na czym powinna się więc skoncentrować osoba przygotowująca się do rozmowy kwalifikacyjnej? Przede wszystkim należy zrobić dokładny research dotyczący firmy, do której złożyło się aplikację i odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Dlaczego akurat w tej organizacji chcemy pracować? Jakie możliwości rozwoju ona oferuje? Czy pasuje nam panująca w niej kultura? Czy ma dobre opinie jako pracodawca? Przemyślenie powyższych kwestii sprawi, że bez problemu odpowiemy na pytanie o motywację do pracy w wybranej przez nas firmie. 

Kolejnym ważnym aspektem jest przeanalizowanie opisu obowiązków na stanowisku, na które aplikujemy. Dzięki temu dowiemy się, jakimi cechami, zdaniem przyszłego pracodawcy, powinien wykazać się idealny kandydat. Idąc dalej, możemy opracować prezentację, w której uwypuklimy posiadane przez nas, a jednocześnie cenione przez firmę, kompetencje.  

Takie gruntowne przygotowanie sprawia, że na start zyskujemy w oczach rekrutera jako zmotywowani do działania.

Jak zachowywać się na spotkaniu?

Mając podstawy w postaci solidnego przygotowania, idziemy na naszą pierwszą rozmowę. O czym musimy pamiętać, by dobrze wypaść? Przede wszystkim nasze odpowiedzi powinny być konkretne, a jednocześnie wyczerpujące. Niedopuszczalne jest zatem odpowiadanie półsłówkami. Z drugiej strony, jak ognia należy unikać tak zwanego “wodolejstwa”. Jak wszędzie, również w tym przypadku sprawdzi się zasada złotego środka. Duże znaczenie ma przy tym atmosfera panująca na spotkaniu. Ta w głównej mierze zależy od rekrutera oraz tego, czy potrafi wzbudzić zaufanie i rozładować początkowe napięcie wynikające ze stresu. Do kandydata należy dbałość o wysoką kulturę i jakość wypowiedzi, nawet, jeśli atmosfera będzie wyjątkowo luźna.

Na koniec jeszcze raz warto podkreślić rolę motywacji. Przygotowując się do spotkania, układamy sobie odpowiedź na pytanie, dlaczego chcemy pracować w danej firmie i na konkretnym stanowisku. Okazujemy w ten sposób rzeczywiste zainteresowanie organizacją. Często najważniejszym powodem naszej aplikacji jest wysokość wynagrodzenia. Nawet jednak, jeśli pieniądze są głównym motywatorem, unikajmy podkreślania ich znaczenia.    

Pracodawcy nie chcą bowiem zatrudniać osób, które pracują tylko dla pieniędzy, z obawy o ich lojalność. Wiadomo przecież, że taki pracownik skorzysta z pierwszej lepszej okazji, by przejść do konkurencji, która zapłaci więcej. Opisując zatem swoją motywację, warto podkreślić rolę kultury organizacji i perspektywy rozwoju, dowodząc tym samym, że myślimy o związaniu się z firmą na dłużej. 

You may also like...