Akcja motywacja

Przez ostatnie lata mówi się wiele o podnoszeniu motywacji pracowników. Jest to istotne w szczególności przy deficycie specjalistów i kiedy pracownik może w łatwy sposób znaleźć alternatywne zatrudnienie. Wydaje się zatem, że podstawą będzie podtrzymanie tej motywacji, z którą wybrany kandydat przychodzi na swoje nowe stanowisko. Co zrobić, żeby początkowy entuzjazm nie zgasł?

Strefa komfortu

Każdy zna wyświechtany już frazes powtarzany przez rzesze coachów osobistych o wychodzeniu ze swojej strefy komfortu w celu rozwoju. I o ile jest w tym trochę prawdy, bo rozwój wiąże się często z podejmowaniem zupełnie nowych wyzwań, to każdy z nas potrzebuje swojej strefy komfortu i to także w pracy. Pozwala nam ona na zbudowanie swojej samooceny i zaplanowanie dalszych akcji.

Zadowoleni pracownicy

Recepta na bezpieczny port?

Podstawą takiego poczucia bezpieczeństwa jest stałość zatrudnienia. Pracownik musi czuć stabilność finansową, żeby mógł się w całości skupić na wykonywanych obowiązkach. Dlatego umowa o pracę, sprawiedliwe wynagrodzenie i jego terminowe wypłaty to punkt startowy. Dalej, bardzo ważna jest przejrzystość. Każdy musi wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za dane zadanie i w dodatku nie powinna spadać ona na grupę osób, bo to rozmywa poczucie odpowiedzialności i czasem sprawia, że ktoś odpowiada nie za swoje błędy. W dodatku każdy musi być postawiony przed zadaniami dostosowanymi do stopnia wiedzy i umiejętności.

Idealne natężenie

Żeby móc się skupić i utrzymać samodyscyplinę w pracy, wszyscy pracownicy potrzebują mieć odpowiednią ilość zadań. Z jednej strony zły jest nadmiar obowiązków kończący się zabieraniem pracy do domu, a z drugiej strony przestoje i tak zwany “czyściec”, czyli sytuacja, gdy zespół nie ma przydzielonego projektu i zajmuje się tylko drobnymi bieżącymi sprawami. To samo tyczy się poziomu trudności. Tak jak nie można zostawić kogoś na juniorskim stanowisku z pełną odpowiedzialność za projekt, tak samo nie można dawać seniorowi zadań stażysty. Jedna i druga sytuacja prowadzi bowiem do stresu i frustracji.

Szansa na odpowiedzialność

Każdy potrzebuje swojej strefy komfortu, ale z drugiej strony przy nowych wyzwaniach pracownicy powinni mieć odpowiednią dozę samodzielności zamiast przełożonego stojącego za ich plecami i mówiącego, co mają robić na każdym kroku. Ważna tutaj jest także odpowiednia komunikacja. Jeśli ktoś wie, jaka jest strategia firmy, to łatwiej będzie mu zabrać się za zadanie i osiągnąć cel za pomocą wszystkich znanych danej osobie narzędzi, ponieważ będzie on jasny.

Koniec z demotywacją

Jak widać, żeby zespół był zmotywowany, na początku należy zadbać o usunięcie wszelkich czynników, które obniżają motywację pracowników. W tym celu warto skorzystać z narzędzia oferowanego przez profesjonalne agencje doradztwa personalnego jakim jest badanie satysfakcji pracowniczej. Może się okazać, że proste zmiany w firmie sprawią, że wydajność i atmosfera znacznie się poprawią.

You may also like...