Nietypowe pytania rekrutacyjne

Przygotowując się do rozmowy w sprawie pracy, większość kandydatów opracowuje odpowiedzi na standardowe pytania rekrutera takie jak “co zainteresowało Cię w naszej ofercie?”, “opowiedz o swoim dotychczasowym doświadczeniu” itp. Wcześniejsze przemyślenie swojej wypowiedzi pomaga bowiem przezwyciężyć towarzyszący rozmowie stres i pozwala płynnie przejść przez cały wywiad. Nie wszystko da się jednak przewidzieć, a niektóre firmy wręcz uwielbiają zadawać nietypowe pytania rekrutacyjne w stylu „Co byś zrobił, gdybyś znalazł pingwina w zamrażarce?”. Jaki jest cel owych dziwnych pytań i jak na nie odpowiadać? 

nietypowe pytania

Dlaczego rekruterzy zadają nietypowe pytania?

Wiele osób zastanawia się, czemu mają służyć pytania o pingwiny, owoce, czy kolory w czasie rozmowy o pracę. O ile nie staramy się o stanowisko w ZOO, nijak się przecież mają do naszych przyszłych obowiązków. Okazuje się jednak, że mają one swój sens i rekruter zadaje je w określonym celu. Faktem jest, że nie da się przy ich pomocy zweryfikować wiedzy i doświadczenia kandydata. Pozwalają za to ocenić jego kompetencje miękkie takie jak kreatywność, czy radzenie sobie ze stresem. Umożliwiają również wstępne poznanie osobowości i sposobu myślenia potencjalnego pracownika. Nic dziwnego zatem, że odpowiedzi na nietypowe pytania mogą zadecydować o naszym sukcesie w procesie rekrutacji pracowników. Zwłaszcza wtedy, kiedy staramy się o pracę na stanowisku wymagającym działania poza utartymi schematami. 

Przykładowe nietypowe pytania

Słuchając opowieści znajomych znajomych o różnych dziwnych pytaniach padających podczas rekrutacji, wiele osób może odnieść wrażenie, że to tylko miejskie legendy. Tymczasem portal Glassdoor co roku tworzy listę najciekawszych pytań, które rzeczywiście pojawiły się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych w wybranych organizacjach. Przykładowo, kandydaci starający się o posadę w firmie SpaceX musieli wyjaśnić, w którym miejscu i dlaczego złamie się hot dog zwiększający swoją objętość. Z kolei w Amazonie potencjalnym pracownikom zadano zagadkę mniej abstrakcyjną, za to wymagającą skomplikowanych obliczeń. Chodziło mianowicie o podanie liczby meczów, które należy rozegrać, być spośród 5623 osób wyłonić jednego zwycięzcę. W porównaniu z wymienionymi dużo prostsze wydaje się pytanie “Jak oceniłbyś swoją pamięć?”. To jednak tylko pozory. Nie wystarczyło bowiem odpowiedzieć jednym słowem “dobra” lub “zła”, a od właściwego uzasadnienia zależało zdobycie stanowiska w Mariocie. 

Co ciekawe, od nietypowych pytań nie stronią również firmy IT, mimo że najważniejsze są dla nich kwestie techniczne. Google pytał na przykład aplikujących o liczbę krów w Kanadzie, a Dell prosił o podanie tytułu piosenki najlepiej opisującą etykę zawodową kandydatów. Z kolei rekruterzy Jiffy Software zaskoczyli rozmówców pytaniem o to, czy kiedykolwiek ukradli długopis z pracy.

Jak odpowiadać?

Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny klucz z odpowiedziami na nietypowe pytania rekrutacyjne. Nie możemy zatem przygotować przed rozmową kwalifikacyjną poprawnych rozwiązań (często takie w ogóle nie istnieją). Jednak rekruterom nie chodzi tak naprawdę o uzyskanie prawidłowej odpowiedzi od kandydata, ale poznanie sposobu, w jaki do niej dąży. Dlatego, choć nie wiemy, jak skutecznie zlikwidować problem głodu na świecie, nie poddawajmy się i, próbując odpowiedzieć na podobne pytanie, uruchommy wodze fantazji. Tutaj liczy się przede wszystkim kreatywność i wyjście poza utarte schematy. 

Warto jednak na koniec zaznaczyć, że nie zawsze musimy zgadzać się na taką strategię rekrutacyjną. Niektóre pytania mogą przekraczać nasze granice. W takiej sytuacji powinniśmy poinformować rekrutera o poczuciu dyskomfortu i odmówić odpowiedzi na pytania, które nie są związane z wymaganiami stanowiska, na które aplikujemy. Jeśli firma szanuje swoich pracowników, zrozumie odmowę. Jeśli nie, to lepiej pozostać w zgodzie z sobą, niż związać się z przedsiębiorstwem, w którym będziemy się męczyć. Dopasowanie do kultury organizacji jest bowiem nie mniej istotne, co sprawiedliwe wynagrodzenie.

You may also like...