Jak napisać dobry list motywacyjny

Listy motywacyjne zdają się odchodzić do lamusa, niemniej wciąż zdarzają się oferty pracy, w których jego załączenie jest podczas aplikacji wymagane. Dlatego warto wiedzieć, jak go dobrze napisać.

Kiedy pisać list motywacyjny?

Choć wydaje się, że listy motywacyjne wyszły z mody, ponieważ rynek pracy jest raczej po stronie pracowników i nie muszą oni się specjalnie natrudzić, żeby zostać zaproszonymi na rozmowę kwalifikacyjną, to wciąż na większość stanowisk określa się listę wymagań, a w szczególności cenione jest doświadczenie. Osobom, którym brak tego punktu w życiorysie, bo są np. na początku kariery zawodowej lub chcą się przekwalifikować, pomóc może właśnie list motywacyjny. Dzięki niemu mogą pokazać pracodawcy co mają do zaoferowania pomimo braku wymaganego doświadczenia, a przede wszystkim udowodnić swoją motywację do pracy. List przyda się także, jeśli chcemy wyjaśnić pewne luki w ciągłości naszej zawodowej kariery. Możemy w nim również zawrzeć naszą wizję rozwoju w danej pracy.

Elementy konieczne

Podstawową zasadą w pisaniu listu motywacyjnego jest to, by nie powielać w nim zapisów z CV. List ma być bowiem jego uzupełnieniem. Oczywiście musi zawierać wszystkie elementy listu takie jak dane kontaktowe kandydata, miejsce i datę, dane adresata, powitanie i pozdrowienia z podpisem. Do tego dochodzą takie elementy, jak to, gdzie zostało znalezione ogłoszenie i wyrażenie nadziei o spotkaniu na rozmowie kwalifikacyjnej. To stanowi jednak tylko ramę listu motywacyjnego. Najistotniejsza będzie część opisowa.

Do sedna

Właściwą część listu motywacyjnego można napisać na dwa sposoby. Albo skupiamy się na sobie, albo na ofercie pracy. W wersji pierwszej wymieniamy swoje mocne strony zarówno kompetencji technicznych i miękkich oraz równolegle przyporządkowujemy im pewne obowiązki i zadania, które wiązały się z naszym dotychczasowym doświadczeniem. Krótko mówiąc, pokazujemy, że jesteśmy świetnym kandydatem i sprawdzimy się na każdym stanowisku tego typu. Wersja druga natomiast stara się przekonać rekruterów, że jesteśmy wymarzonym kandydatem na właśnie to konkretne stanowisko. Dowodzimy tego opisując nasze kompetencje i doświadczenie ściśle dopasowując je do tych poszukiwanych w ogłoszeniu o pracę.

Niezależnie od sposobu, w jakim napiszemy nasz list motywacyjny, najważniejsze jest, żeby była to szczera reklama. Mimo że takie sformułowanie brzmi jak oksymoron, to tak właśnie powinien wyglądać dobry list motywacyjny. Z jednej strony powinniśmy się zaprezentować jak najlepiej przyszłemu pracodawcy, czyli umieć “sprzedać” swoje atuty, z drugiej nasza wypowiedź musi być szczera. W liście motywacyjnym nie ma bowiem miejsca na kłamstwa i narcystyczną narrację.

You may also like...