Brak informacji o nieprzyjęciu do pracy szkodzi dobru firmy

feedbackPrzedsiębiorstwa, które prowadzą kampanie rekrutacyjne mają zazwyczaj bardzo wiele pracy. Gromadzenie i analizowanie życiorysów, przeprowadzanie rozmów, selekcja kandydatów, aż wreszcie przyjmowanie nowego pracownika – wszystko służy wyborowi wartościowej osoby. Łatwo wtedy zapomnieć o tych odrzuconych.

Nieinformowanie odrzuconych kandydatów o przebiegu rekrutacji to w Polsce bardzo powszechny, chociaż niekorzystny, proceder. Według badań „Candidate Experience” zaledwie 29 proc. przedsiębiorstw wysyła informacje zwrotną na temat przebiegu rekrutacji wszystkim zgłoszonym kandydatom.

Brak informacji, to brak klientów…

Firmy w natłoku spraw kadrowych często zapominają lub wcale nie myślą o tych osobach, którym nie udało się przejść do dalszego etapu rekrutacji. Rekruterzy skupiają się przede wszystkim na kandydatach, których zamierzają przyjąć. Winne jest tu niedbalstwo i brak czasu, ale również nieświadomość rekruterów i pracodawców. Kandydat, który nie otrzymał odpowiedzi prawdopodobnie zmieni zdanie na temat danej marki. Jak pokazują dane „Candidate Experience” więcej niż co drugi aplikujący student lub absolwent rezygnuje w przyszłości z zakupu produktów lub usług oferowanych przez firmę, która nie odpowiedziała na jego zgłoszenie. W przypadku specjalistów ten odsetek wyniósł 46 proc.

…i kandydatów do pracy

Kolejnym skutkiem braku feedbacku jest to, iż pracodawca pozbawia się w ten sposób kandydatów do pracy w przyszłości. Gdy firma będzie poszukiwać kolejnych pracowników, ci niezadowoleni z przebiegu rekrutacji za pierwszym razem nie zgłoszą swojej kandydatury. Co więcej, odrzucone osoby mogą odradzać udział w rekrutacji swoim znajomym lub przekazywać negatywną opinię o firmie.

Dlaczego jest to takie ważne? Warto postawić się w sytuacji kandydata, który szuka pracy. Zapewne myśli on a aplikowaniu do wielu różnych firm. Poszukiwanie pracy lub zmiana stanowiska to trudne zadanie. Brak informacji ze strony rekruterów sprawia, iż osoba szukająca pracy pozostaje w zawieszeniu. Nie wiadomo, czy czekać na odpowiedź, czy aplikować gdzie indziej. Po co utrudniać sobie nawzajem życie, skoro jest to zupełnie nieopłacalne?

You may also like...