5 porad, jak zwiększyć swoje szanse w serwisach rekrutacyjnych

portal rekrutacyjnyCo zrobić, by pracodawcy sami zgłaszali się do nas z ofertami? Jak zainteresować swoją osobą potencjalnego szefa? Oto kilka podstawowych informacji, które pomogą rekruterom zauważyć naszą kandydaturę.

Współcześnie na rynku pracy to przedsiębiorcy poszukują pracowników, zwłaszcza jeśli chodzi o specjalistów lub pracowników z branży IT. Poszukiwanie pracy nie powinno się ograniczać tylko do przeszukiwania ogłoszeń na portalach rekrutacyjnych. Warto zostawić tam swój ślad i czekać na interesującą ofertę. Jak skomponować swoje wirtualne CV, by wyróżnić się spośród kilku milionów użytkowników takich serwisów?

1. Uzupełnić profil

Profil na portalu rekrutacyjnym to nasza wizytówka, CV i list motywacyjny w jednym. Często zdarza się, że użytkownicy nie wypełniają wszystkich rubryk, bagatelizując ich znaczenie. To błąd, ponieważ nieświadomie dajemy znak, że nie zależy nam na znalezieniu pracy. Wypełnienie wszystkich danych ułatwia rekruterom pracę i sprawia, że łatwiej jest im znaleźć odpowiedniego kandydata.

2. Ułatwić wyszukiwanie

Wpisując swoje dane pamiętajmy o szczegółowym podawaniu naszych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. To na te informacje będzie zwracał uwagę pracodawca, bo są one dla niego najważniejsze. Im więcej konkretnych danych, tym częściej nasz profil będzie wyświetlany. Warto podać nie tylko rodzaj stanowiska, ale także branżę, w której pracowaliśmy.

3. Wstawić zdjęcie

Tutaj fotografia pełni podobną funkcję, co w „papierowym” CV. Nie chodzi o to, że rekruter kieruje się wyglądem pracownika. Fotografia sprawia, że nie jesteśmy bezosobowi w wirtualnym świecie, a pracodawca może przekonać się, że ma do czynienia z prawdziwą osobą. Profile ze zdjęciem są po prostu częściej oglądane.

4. Zaznaczyć funkcję serwisu

Niektóre platformy rekrutacyjne posiadają dodatkowe funkcje takie jak: opcja „szukam pracy”, czy „chcę tu pracować”, które pomagają innym użytkownikom segregować kandydatów i wyszukiwać profile. Warto także tworzyć sieć kontaktów i poleceń, które zwiększają naszą wiarygodność.

5. Pisać prawdę

Koloryzowanie i wpisywanie do serwisu nieprawdziwych informacji nie jest dla nas zbyt korzystne. Może zwiększyć ruch na naszym profilu, ale gdy dojdzie do ich weryfikacji, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to stracimy szansę na pracę. Pamiętajmy, że rekruter, który odkrył nasze kłamstwa może ostrzec innych użytkowników serwisu. W sieci komentarze i informacje rozchodzą się dużo szybciej niż w rzeczywistości.

You may also like...