Podchwytliwe pytania rekrutacyjne

Są takie pytania, które podczas rozmowy rekrutacyjnej padają niemal zawsze. Przygotowując się do spotkania z rekruterem, warto je wcześniej przeanalizować i przemyśleć na nie odpowiedzi. Nawet, jeśli wydają się nam proste lub bezsensowne. Wszystkie bowiem pytania rekrutacyjne mają jakiś cel. A te, które sprawiają wrażenie mało znaczących, często okazują się szczególnie podchwytliwe. Sztandarowym przykładem jest tutaj “dlaczego Pan/Pani postanowiła aplikować?”. Czemu ono służy i co sprawdza?

pytania rekrutacyjne

Poznanie oczekiwań

Pytając o powody aplikacji, rekruter chce się przede wszystkim dowiedzieć, co kandydata zainteresowało w ofercie. Wbrew pozorom, to szczególnie ważne w kontekście przyszłej współpracy. Nie zawsze bowiem nasze oczekiwania pokrywają się z tym, co może zaoferować pracodawca. Aby uniknąć przyszłych rozczarowań, warto zweryfikować, czy dana firma jest w stanie dać nam to, czego szukamy. Dopasowanie pod tym względem jest istotne nie tylko z punktu widzenia zatrudnionej osoby, ale również organizacji. Rozczarowany, niespełniony pracownik z reguły szybko odchodzi, a cały proces rekrutacji trzeba zaczynać wtedy od nowa. To oczywiście generuje ogromne koszty i negatywnie wpływa na wskaźnik fluktuacji kadr.

Odkrycie motywacji

Wspomniane pytanie pozwala także odkryć prawdziwą motywację do pracy. Dzięki niemu rekruter dowiaduje się, czym kieruje się kandydat i co jest dla niego ważne. Odpowiedzi bywają różne, każdego bowiem motywuje co innego. Dla jednych głównym motywatorem okaże się atrakcyjne wynagrodzenie, dla innych nieustanny rozwój, lub poczucie stabilizacji. Nie każde stanowisko pracy i wynikające z niego obowiązki będą odpowiadać danej motywacji. Świadomy tego rekruter powinien właściwie ocenić dopasowanie kandydata również pod tym kątem.

Zbadanie preferencji kandydatów

Dla osób przeprowadzających rekrutację pracowników pytanie o powody aplikacji niesie jeszcze inne korzyści. Wiedza o tym, co w danej ofercie przyciągnęło kandydatów, pomaga ulepszać przyszłe ogłoszenia o pracę. Tak, by spływało na nie coraz więcej aplikacji, a rekrutacja była bardziej efektywna.

Profesjonalizm

Kandydat musi sobie również zdawać sprawę z tego, że pytanie o powody aplikowania na daną ofertę pracy, sprawdza jego profesjonalizm. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, w których rozstanie z poprzednim pracodawcą wynikało z niezadowolenia z warunków panujących w firmie. Nieważne, czy były to złe relacje z managerem, ze współpracownikami, czy kiepskie wynagrodzenie i brak rozwoju. Oczernianie byłego szefa nigdy nie zostanie dobrze odebrane. Nawet, jeśli rozmowa o tym, budzi w nas wiele emocji, należy trzymać je na wodzy i zachować profesjonalizm, nie wdając się w szczegóły dotyczące funkcjonowania organizacji, w której pracowaliśmy wcześniej. W ten sposób dowiedziemy, że jesteśmy godni zaufania i warto z nami współpracować. 

You may also like...