Profesjonalna rekrutacja managerów a liderzy z przypadku

Jednym z najczęściej wymienianych przez pracowników powodów zmiany pracy obok zbyt niskiego wynagrodzenia jest “zły szef”. To niestety pokazuje, że w wielu firmach wciąż zbyt małą wagę przywiązuje się do profesjonalnej rekrutacji kadry zarządzającej. Bardzo często na stanowisko managerskie awansuje się bowiem najlepszych pracowników. Najlepszych, czyli posiadających wysokie kompetencje w swojej dziedzinie. Niekoniecznie jednak twarde umiejętności idą w parze ze zdolnościami przywódczymi, a najlepszy specjalista nie zawsze nadaje się do zarządzania ludźmi. Rekrutacja managerów na pewno nie jest zadaniem prostym i wymaga czasu, a nieraz także sporych nakładów finansowych. Tymczasem straty związane z zatrudnieniem nieodpowiedniej osoby na stanowisko kierownicze mogą okazać naprawdę ogromne.  

rekrutacja managerów

Charakterystyka lidera z przypadku

Zły manager to niekoniecznie od razu tyran zmuszający do nadgodzin i mobbujący swoich podwładnych. Takie ekstremalne przypadki zdarzają się na szczęście bardzo rzadko. O tym, że ktoś nie nadaje się na stanowisko kierownicze nie zawsze świadczą jego nieodpowiednie działania i zachowania. Przede wszystkim kiepskich managerów charakteryzuje brak pożądanych u lidera cech. 

Na początek warto zwrócić uwagę na dość często spotykany brak umiejętności słuchania. Manager z przypadku nie liczy się z opinią swoich pracowników. Nie zauważa, a zatem również nie reaguje, na trudności podwładnych. W takiej sytuacji zespół nie otrzymuje należytego wsparcia.

Bezpośrednio z powyższym wiążą się także problemy z komunikacją. Jeśli bowiem szef nie potrafi słuchać, nie będzie umiał efektywnie rozmawiać ani z podlegającymi mu ludźmi, ani ze swoimi przełożonymi.

Nie można również pominąć kwestii szczerości i wynikającej z niej zaufania. Manager, który ukrywa przed pracownikami ważne informacje, bądź przeinacza fakty, szybko traci zaufanie zespołu. Szef powinien również ufać pracownikom i wierzyć w ich kompetencje. Gdy tak nie jest, a manager uważa się za osobę najmądrzejszą w firmie, środowisko pracy staje się toksyczne. To częsta bolączka w przypadku wewnętrznych rekrutacji, kiedy stanowisko kierownicze obejmuje specjalista z najlepszymi osiągnięciami. 

Kolejnym istotnym problemem okazuje się brak autorytetu. Nie chodzi oczywiście o bycie tyranem, ale jeśli manager nie wzbudza szacunku w pracownikach, możemy zapomnieć o efektywnym zarządzaniu. Szef, który nie potrafi zainspirować zespołu do działania, nie poprowadzi swoich ludzi do sukcesu. Ważne jest przy tym nie samo wskazanie celów, ale przede wszystkim nadanie im sensu i pokazanie kierunku, w którym wraz z pracownikami podąża lider.

Efektywna rekrutacja managerów

By mieć pewność, że proces rekrutacji kadry zarządzającej przebiegnie sprawnie, a co najważniejsze, że zatrudniona osoba sprawdzi się jako lider, warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji doradztwa personalnego. Specjaliści pomogą zarówno w przypadku rekrutacji wewnętrznej, kiedy stanowisko managera chcemy obsadzić pracownikiem już u nas zatrudnionym, jak i w pozyskaniu kandydatów spoza firmy. Metodą, która najlepiej sprawdza się w takich sytuacjach jest Assessment Center. Niezależni asesorzy dokonują wielowymiarowej oceny kompetencji kandydatów, obserwując ich podczas wykonywania różnorodnych zadań (m.in. symulacji i case study). Kluczowe stanowiska w firmie należy obsadzać obsadzać ze szczególną ostrożnością i pieczołowitością, dlatego warto zainwestować w najlepsze rozwiązania. W przeciwnym razie ryzykujemy zwiększeniem wskaźnika fluktuacji kadr i pogorszeniem wizerunku firmy jako pracodawcy.

You may also like...