Poszukiwanie pracowników w szkole, czyli wczesna rekrutacja

W dzisiejszyh czasach pozyskanie pracowników nie jest wcale łatwe – szczególnie w branżach, w których deficyt specjalistów i wysoki wskaźnik fluktuacji kadr jest szczególnie odczuwalny. Nic dziwnego, że firmy szukają wciąż nowych alternatywnych metod ich pozyskiwania. Dzięki tzw. wczesnej rekrutacji możliwe jest wyprzedzenie konkurencji i sięgnięcie po pracowników już na etapie ich edukacji. W tym celu szuka się młodych osób, które rozpoczynają swoją karierę od szkolnych praktyk i płatnych staży już na studiach.

Kuźnie talentów

Jak wiadomo dzisiejsza młodzież ma ogromny potencjał – wystarczy tylko rozbudzić w nich pasję i chęć do nauki. Jeśli się to uda mogą stać się poszukiwanym pracownikami i talentami, po które chętnie sięgają wszyscy rekruterzy. Organizacje starają się zatem tworzyć programy edukacyjne i trafiać w ten sposób do studentów i uczniów. Najbardziej lukratywne są kierunki techniczne, IT i z pogranicza nowych technologii – to właśnie tam najłatwiej o prawdziwe nieoszlifowane diamenty.

Firmy starają się współpracować z uczelniami na wielu płaszczyznach – korzystają na tym obie strony. Ze strony firm celem jest znalezienie osób wyróżniających się już zdobytą wiedzą, ale przede wszystkim kreatywnością, chęcią poznawania oraz zdobywania nowych doświadczeń. Są to nierzadko osoby nagradzane w konkursach, olimpiadach, stypendyści, ale też domorośli konstruktorzy, pasjonaci i eksperymentatorzy. Właśnie tach studentów można przyciągnąć płatnymi stażami i praktykami, podczas których będą mogły rozwinąć skrzydła. 

Strategia i koordynacja

Żeby jednak to osiągnąć konieczne są planowane działania. Często na linii uczelnia – firma pojawia się postać koordynatora, który dba o dobre wzajemne kontakty. Stworzenie strategii i czytelnego programu ułatwi przyciągnięcie najlepszych i zbuduje markę firmy oraz zwiększy jej wiarygodność w oczach partnerów. Sama prezentacja naszej firmy, jej kultury organizacyjnej, wyznawanych wartości, możliwości i potencjału potrafi znacząco zwiększyć atrakcyjność w oczach przyszłych pracowników. Z drugiej strony należy pamiętać o profesjonalne zabezpieczenie wartości intelektualnej firmy, tak, aby ludzie z zewnątrz nie przyczynili się do wycieku technologii, danych objętych tajemnicą przemysłową oraz innych wrażliwych informacji. 

Zalety staży i praktyk

Do zalet takich praktyk i płatnych staży nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Firma buduje lojalność i znacząco zwiększa prawdopodobieństwo, że student zostanie w naszej firmie po zakończeniu wstępnej współpracy. Jeśli chodzi o aspekty wizerunkowe to zadowoleni stażyści będą naszymi ambasadorami i możemy liczyć na polecanie firmy swoim znajomym. Również relacje z zespole zyskają poprzez wpuszczenie do krwiobiegu organizacji młodej krwi – młodzi chętnie wchodzą w relacje i potrafią skutecznie integrować zespół.

Na koniec warto dodać, że takie inwestowanie w pracownika ma duży sens i z czysto biznesowego powodu jest sporą korzyścią dla przedsiębiorstwa. Praktyki to swoiste wdrożenie i późniejsze wdrożenie w procedury i realia. Z drugiej strony sentyment do pierwszej poważnej pracy znacząco zwiększa lojalność i szansę na dłuższą współpracę.

You may also like...