Programista na rozmowie kwalifikacyjnej

Branża IT od lat bardzo intensywnie się rozwija, a trend ten wcale nie słabnie.  W związku z tym liczba ofert pracy dla programistów wciąż jest ogromna. Komisja Europejska szacuje nawet, że do 2020 roku w Unii Europejskiej będzie brakowało około 800 tysięcy specjalistów IT.  Jednak wiele z tych wakatów wiąże się z utrzymywaniem starego kodu tzw. legacy code albo z przestarzałymi technologiami, w których większość programistów nie chce pracować. Z drugiej strony, nawet wybitny specjalista IT, jeśli chce pracować w ciekawych i rozwojowych projektach, musi się postarać i na rozmowie kwalifikacyjnej pokazać z jak najlepszej strony.

rozmowa kwalifikacyjnaIstotna powierzchowność

Chociaż w większości software house’ów brak restrykcyjnego dress code’u, a w korporacjach od działu IT wymaga się jedynie zwykłych kołnierzyków na przykład w postaci koszulki Polo, to na rozmowę rekrutacyjną zawsze warto założyć strój biznesowy. Nawet, jeśli będziemy najbardziej formalnie ubraną osobą w pokoju, to opłaca się ten jeden raz poświęcić – w ten sposób bowiem okażemy szacunek do przyszłego pracodawcy. Do tego solidny uścisk dłoni i utrzymywanie kontaktu wzrokowego, które świadczą o pewności siebie, a przecież właśnie tą cechą powinien wykazać się ktoś, kto w pracy szuka wyzwań i szans na rozwój.

Po ludzku do rekrutera

Zawsze należy mieć na uwadze, że rekrutacja specjalistów IT jest w większości przypadków przeprowadzana przez pracowników działów HR lub zewnętrzną agencję rekrutacyjną. Tylko przy okazji testu technicznego oraz może na ostatnim etapie spotyka się osoby będące również programistami. Dlatego trzeba rozumieć, że chociaż rekruterzy wiedzą, jakie technologie są istotne na rynku, to mają tylko powierzchowne o nich pojęcie. Opowiadając zatem o swoim dotychczasowym doświadczeniu i umiejętnościach, należy skupić się raczej na stronie miękkiej posiadanych kompetencji i wykazie swoich dotychczasowych obowiązków bez wnikania w techniczne detale. To pozwoli na lepsze zrozumienie i pokaże, że jesteśmy elastyczni i potrafimy dopasować wypowiedź do odbiorcy.

Testy techniczne

Umiejętności techniczne weryfikowane są różnorako. Czasem to są testy przy komputerze, programowanie w parach lub wywiady przy tablicy. Czasem można zostać poproszonym o przeanalizowanie jakiegoś problemu i niekoniecznie trzeba umieć rozwiązać go od początku do końca. Chodzi o to, żeby pokazać swoje zdolności analizowania zagadnień. W przypadku sprawdzania wiedzy pamięciowej nie ma lepszej rady niż gruntowne przygotowania, w którym może pomóc wiele aktualnie dostępnych aplikacji, które działają jak quizy lub fiszki.

Chociaż istnieje duży deficyt pracowników IT na rynku pracy, to trzeba pamiętać, że chodzi o specjalistów, czyli ludzi, którzy wiedzą dokładnie, co robią i są mistrzami w swoim fachu. Z drugiej strony, zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach, liczą się również kompetencje miękkie. Dlatego podstawą dobrej rozmowy jest bycie ekspertem i duże doświadczenie przy jednoczesnym wykazaniu się zdolnościami interpersonalnymi. Wtedy mamy szansę zdobyć naprawdę ciekawą i rozwojową pracę jako specjalista IT.

You may also like...