Przebranżowienie. Jak zmienić zawód i od czego zacząć?

Powiedzenie “A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady” z żartu krążącego początkowo wśród pracowników korporacji stało się hasłem przewodnim realnego trendu. Coraz więcej bowiem osób w ostatnich latach zmienia nie tylko pracodawcę, ale całkowicie się przekwalifikowuje, odnajdując powołanie w odmiennej dziedzinie. Nie dzieje się to jednak nigdy z dnia na dzień. Przebranżowienie to proces, który wymaga ogromnych pokładów cierpliwości. Co jeszcze będzie potrzebne do zmiany zawodu?

Przyczyny popularności zjawiska

przebranżowienie

Jedną z przyczyn wciąż rosnącej popularności przebranżowienia jest tempo zmieniającego się świata. Pod wpływem rozwoju technologicznego nieustannej transformacji ulega biznes i nasze codzienne życie. Niektóre zawody wymierają, a w ich miejsce powstają profesje, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał, a nawet nie mógł ich sobie wyobrazić. Na niektórych rynek pracy wymusza wręcz przebranżowienie. Inni mimo stabilności swojego zawodu odnajdują wśród pojawiających się opcji szansę na nową karierę.

Następnym motorem częstych zmian branży w ostatnich miesiącach okazała się pandemia Covid – 19.  Wpłynęła ona na wszystkie sektory gospodarki, wywołując jeden z największych kryzysów ekonomicznych w ciągu ostatnich 100 lat. Niektóre z nich doprowadzone zostały niemal do ruiny, przez co wielu pracowników stanęło przed koniecznością szukania zupełnie nowego zajęcia.

Z kolei pozytywną przyczyną coraz częstszego zmieniania branży jest ogólny i łatwy dostęp do informacji. Ludzie zmieniają zatem zawód, bo dzięki cudzym przykładom wiedzą, że mogą (innym się udało, więc dlaczego ma się mnie nie udać?). Dostęp do internetu pozwala również stosunkowo łatwo i przy niewielkich nakładach finansowych zdobyć wiedzę z nowej dziedziny i ułatwia rozpoczęcie kariery. 

Kierunki na topie

Jaka profesja wybierana jest najczęściej jako nowy początek? Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że największym wzięciem cieszy się branża IT. Wpłynęło na to przede wszystkim ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z tego sektora oraz krążące opowieści o niskim progu wejścia w branżę, a jednocześnie wyjątkowo atrakcyjnym wynagrodzeniu.

Tego jednak, kto myśli, że na start przy minimalnym wysiłku zarobi krocie, czeka rozczarowanie. Programowanie nie jest bowiem przysłowiową bułką z masłem. Praca developera wymaga ogromnych nakładów czasu poświęconych na naukę, która w zasadzie nigdy się nie kończy, jeśli chce się osiągnąć sukces. Mimo, że zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie, to firmom zależy w pierwszej kolejności na osobach doświadczonych (stąd zresztą nazwa specjalista). Początkujący, by zaistnieć w branży muszą wykazać się niemałym potencjałem, który wyróżni ich na tle sporej konkurencji. Zapał do nauki i cierpliwość są więc konieczne, jeśli myślimy poważnie o tym kierunku zmian.

Nie tylko IT

E-commerce i obsługa klienta to kolejne najczęściej wybierane branże. Pierwsza zyskała w związku z pandemią, kiedy to handel przeniósł się w znacznej mierze do sieci. Przekwalifikowanie się jest tu stosunkowo łatwe, ale konkurencja jest też spora. Sektor SSC/BPO z kolei chętnie rekrutuje pracowników bez żadnego doświadczenia, stawiając przede wszystkim na kompetencje miękkie kandydatów. Tutaj warto zaznaczyć, że kuszącą opcją jest wybór firmy, która obsługuje zagranicznych klientów. Jeśli sprawnie posługujemy się językami obcymi, możemy liczyć na całkiem atrakcyjne wynagrodzenia. Przebranżowienie w tym przypadku polegałoby zatem na intensywnej nauce języka, najlepiej mniej popularnego niż angielski, czy niemiecki.

Dobre rady

Podsumowując, przebranżowienie to proces, który wymaga cierpliwości. Nie należy w żadnym przypadku działać pochopnie i rzucać się na coś nowego bez wcześniejszego wnikliwego researchu. Zacząć należy od wyznaczenia sobie celu. Na tej podstawie opracowujemy plan działania. Rozwój umiejętności kluczowych w nowym zawodzie warto rozpocząć jeszcze przed porzuceniem dotychczasowej profesji (o ile oczywiście mamy taką możliwość). Uczestnictwo w branżowych wydarzeniach, monitorowanie rynku pracy i śledzenie ofert to absolutne podstawy. Warto też poznać osoby, które pracują w wymarzonej przez Ciebie branży – dowiedz się jak zaczynali karierę i zdobądź jak najwięcej cennych wskazówek.

You may also like...