Wyzwania w rekrutacji pracowników

Bez wątpienia istnieją branże, w których nie występują problemy z pozyskaniem pracowników. Zwłaszcza, jeśli do obsadzenia są stanowiska, które nie wymagają unikalnych umiejętności i wysokich kwalifikacji. Wtedy kandydatów do pracy jest wystarczająco wielu, by szybko wyłonić spośród nich najlepszych i zapełnić wakat. W takich przypadkach nie ma mowy o “rynku pracownika” i trudnej rekrutacji. Nie da się jednak ukryć, że wiele firm z innych sektorów boryka się z brakami kadrowymi, walcząc o choć jednego kandydata, który sprostałby wymaganiom danego stanowiska. Jak można przezwyciężyć te trudności? Jakie jeszcze wyzwania napotykamy w rekrutacji pracowników?

Rzadkie stanowiska

wyzwania w rekrutacji

Z trudną rekrutacją mamy do czynienia m.in. w momencie, kiedy występuje duży popyt na dane umiejętności na rynku pracy przy jednoczesnym niedoborze wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Interesujący nas kandydaci są już najczęściej zatrudnieni, nie można więc liczyć, że odpowiedzą na ofertę pracy. Rekrutację należałoby zatem rozpocząć od zachęcenia ich do aktywności. W przypadku rzadkich stanowisk, kiedy specjalistów jest niewielu, a w dodatku nie są oni obecni w mediach społecznościowych (np. LinkedIn),  będzie to szczególnie trudne. Trzeba zapomnieć o konwencjonalnych metodach i uruchomić wszelkie pokłady kreatywności, by proces poszukiwania pracownika zakończył się sukcesem. 

Specyfika lokalizacji

Inne wyzwanie niesie ze sobą specyfika lokalizacji, w której poszukujemy pracowników. W Polsce obserwujemy zróżnicowanie obszarów pod względem dominujących w nich branż. To z kolei wiąże się z występowaniem konkretnych kompetencji w danym regionie. I tak np. Śląsk słynie z produkcji, a np. Kraków z IT – co jednak, kiedy w tych lokalizacjach chcemy rekrutować specjalistów z sektora dóbr szybko zbywalnych? Może się okazać, że nie znajdzie się ich zbyt wielu w porównaniu z innymi częściami kraju. Justyna Drabik HR Senior Project Manager z firmy rekrutacyjnej Advisory Group TEST Human Resources stwierdza wprost: Każde większe miasto ma konkretną specyfikę zatrudnienia, ponieważ firmy o podobnym profilu najczęściej inwestują w tym samym miejscu. Łatwiej jest znaleźć tam odpowiednich ekspertów.

Lokalizacja okazuje się również wyzwaniem, jeśli firma zatrudnia na terenach wiejskich, czy w małych miastach. Jak wiadomo, wysoko wykwalifikowani specjaliści zostają po studiach w większych metropoliach, gdzie mają większe szanse na intratną posadę.

Nierynkowe wynagrodzenie

Rekrutacja pracowników bywa także trudna mimo sprzyjających czynników zewnętrznych. Dzieje się tak, kiedy oferowane wynagrodzenie nie spełnia oczekiwań kandydatów. I nie chodzi tutaj o to, że owe oczekiwania bywają zbyt wygórowane, ale o proponowanie stawek, które są zaniżone w stosunku do średniej rynkowej. W takim przypadku kandydaci trafią do lepiej zorientowanej w płacach konkurencji. Najprostszym sposobem, by temu zapobiec jest skorzystanie z narzędzia, jakim są raporty płacowe, dzięki którym poznamy rynkowe wynagrodzenia i będziemy w stanie przygotować atrakcyjną ofertę.

Zła opinia na rynku

W czasach, kiedy kandydaci wiedzę o firmie czerpią najczęściej z internetu, dbałość o pozytywny wizerunek jest jednym z  ważniejszych aspektów w kontekście zarządzania personelem. Pracodawca, na którego temat krążą negatywne opinie w sieci, może zapomnieć sprawnej rekrutacji pracowników. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych trudności, zszargana opinia pracodawcy może być ciężka do przeskoczenia nawet dla najlepszych rekruterów.

Jak sprostać wyzwaniom?

Wszystkie wymienione wyzwania wymagają zastosowania niekonwencjonalnych metod. A już z pewnością nie wystarczy sama publikacja ogłoszenia o pracę w oczekiwaniu na spłynięcie aplikacji. Jeśli nie mamy w swoich szeregach doświadczonych rekruterów, najlepszą opcją w przypadku trudnych rekrutacji będzie skorzystanie z usług profesjonalnej agencji doradztwa personalnego. Zwłaszcza takiej, która z powodzeniem stosuje metodę direct search i posiada dużą sieć kontaktów. Oczywiście wiąże się to ze sporymi wydatkami, ale w porównaniu z kosztami przedłużających się samodzielnych poszukiwań lub zatrudnienia złych kandydatów, okazują się one niewielkie. W zamian otrzymujemy pewność, że rekrutacja przebiegnie sprawnie i zakończy się sukcesem, czyli pozyskaniem najlepszych kandydatów na rynku.

You may also like...