Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2019 roku?

Ubiegły rok należał do wyjątkowo udanych dla wszystkich szukających pracy, lub chcących zmienić pracodawcę. Rynek pracownika rozpieszczał pracowników, a firmy zmuszał do zwiększonego wysiłku w trakcie rekrutacji. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jak będzie wyglądał rok 2019 i czego możemy się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach?

Jak łatwo się domyślić, najwięcej obaw mają firmy, które w ostatnich latach muszą intensywnie walczyć o najlepszych kandydatów. Ci ostatni mają wysokie oczekiwania i trudno skusić ich do zmiany pracy zwykłymi ofertami. Z drugiej strony ciągłe “wabienie” skutkuje zmniejszeniem lojalności, co idzie też w parze ze zmianami pokoleniowymi i podejściem do pracy przedstawicieli nowych generacji. W takiej sytuacji firmom trudno jest budować przewagę konkurencyjną, a zapewnienie sobie kadr na odpowiednim poziomie urasta do rangi wyzwania. Szczególne trudności czekają firmy z sektora IT i obszaru technologicznego. Tutaj o specjalistów jest ekstremalnie ciężko, a połowa firm mówi wprost o problemach w ich akwizycji.

Nic więc dziwnego, że na rynku coraz aktywniej poszukuje się kandydatów u konkurencji. Nie wystarczają tu jednak same gratyfikacje finansowe, a pracodawcy coraz częściej sięgają po coraz wymyślniejsze benefity i atrakcyjne bonusy. Odsetek firm, które decydują się na takie kroki rośnie z roku na rok.

Ponieważ rok 2019 to wzrost gospodarczy, pracodawcy chcą za wszelką cenę wykorzystać dobrą koniunkturę. Firmy skupią się zatem przede wszystkim na rekrutacji pracowników etatowych, którzy zwiążą się z nimi na dłużej. W tym celu każdy będzie się starał zostać pracodawcą “pierwszego wyboru” – takim, u którego karierę chcą budować świeżo upieczeni absolwenci i osoby wchodzące dopiero na rynek pracy.

Warto powiedzieć o jeszcze jednym trendzie, który będzie charakteryzował 2019 rok. Jest to coraz większy postęp technologiczny, który zmienia oblicze rynku pracy. Kluczowe będą więc kompetencje z obszaru IT i tacy specjaliści (jak dotychczas) będą na pierwszym miejscu u specjalistów HR i łowców talentów. Dodatkowo sama branża IT rośnie coraz bardziej powodując, że niedostatki specjalistów będą jeszcze bardziej odczuwalne.

You may also like...