Student na rynku pracy

Od dłuższego już czasu polskie firmy mają trudności z pozyskaniem pracowników. Wakatów jest dużo, a kandydatów na dane stanowisko niewielu. Czy oznacza to, że każdy chętny do pracy z łatwością znajdzie zatrudnienie? Niestety nie, sytuacja dotyczy bowiem przede wszystkim miejsc pracy wymagających doświadczenia zawodowego. Świeżo upieczeni absolwenci studiów nie będą zatem szczególnie rozchwytywani i sporo czasu może im zająć znalezienie pierwszego zatrudnienia. Chyba, że swoją karierę zawodową zaczynali już w trakcie nauki. Jakie działania może więc podjąć student, by w przyszłości zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Co cenią pracodawcy?

student praca

Niedoświadczony pracownik to dla pracodawcy zawsze ryzykowna inwestycja. Koszty wdrożenia i szkoleń są spore, a i tak nie ma pewności, że dana osoba sprawdzi się i zostanie w firmie na dłużej. Nic dziwnego zatem, że podczas rekrutacji pracowników w pierwszej kolejności poszukiwani są kandydaci, którzy już wcześniej pracowali i wykazują się biegłością w swojej dziedzinie. Z tego względu zdobycie pierwszej pracy bywa dla absolwentów sporym wyzwaniem. Można mu jednak sprostać, jeśli odpowiednio wcześniej zaczniemy planować nasz start i sprawimy, że pracodawca dostrzeże w nas potencjał i zechce nas zatrudnić nawet, jeśli nie posiadamy zawodowego doświadczenia. Jak dać się zauważyć?

Organizacje wysoko cenią sobie przede wszystkim osoby proaktywne, czyli zaangażowane w różne inicjatywy. Kandydat, który wykazuje zapał do zdobywania wiedzy i doświadczeń, dobrze rokuje jako zmotywowany do działania pracownik. Warto więc już w trakcie nauki brać udział w wielu wydarzeniach branżowych, samodzielnie gromadzić informacje z danego obszaru i nawiązywać kontakty. Wysoko ocenia się również kandydatów posiadających zdolności komunikacyjne, zorganizowanych i odpornych na stres. Jak udowodnić, że właśnie te umiejętności posiadamy?

Praktyki i staże

Już w trakcie studiów można nabyć pierwsze doświadczenia zawodowe, niekoniecznie pracując na etat. W tym celu warto skorzystać z bogatej oferty stażów i praktyk. Zwłaszcza, że wiele przedsiębiorstw prowadzi na nie nabór przez cały rok. Niezmiernie ważne jest przy tym odpowiednie nastawienie do działania. Na praktyki nie idzie się dla atrakcyjnego wynagrodzenia, ale by jak najwięcej się nauczyć i zdobyć praktyczne umiejętności. Oczywiście staż stażowi nierówny, dlatego należy rozsądnie wybierać, a w razie czego nawet zrezygnować, jeśli zamiast do nauki zostaniemy np. przydzieleni do parzenia kawy. 

Wolontariaty i organizacje studenckie

Cenne doświadczenia można także pozyskać w organizacjach non profit. Wiele z nich nieustannie potrzebuje pomocy wolontariuszy. Udział w tego typu akcjach pokazuje nie tylko nasze zaangażowanie społeczne, ale też chęć rozwoju i z pewnością zostanie docenione podczas rozmowy o pierwszą pracę. Być może uda się nawet znaleźć wolontariat w firmie, która działa w interesującej nas branży? Warto również zostać członkiem kół lub organizacji studenckich, które skupiają pasjonatów z różnych dziedzin. Kształtujemy w ten sposób między innymi umiejętność pracy w zespole, która będzie niezmiernie ważna w każdej późniejszej pracy.

Kursy

Pasją i inicjatywą można się także wykazać, biorąc udział w różnych kursach. Nie chodzi przy tym o to, żeby umieć wszystko, ale o to, by rozwijać zainteresowania z konkretnego obszaru, w którym chcemy w przyszłości pracować. Kształcić w ten sposób może się każdy, nawet nie posiadając pieniędzy. Istnieje bowiem spora oferta kursów darmowych, wiele z nich nawet w ramach uczelni. Poza wiedzą specjalistyczną warto też podnosić swoje kompetencje miękkie, np. zapisując się na szkolenie z komunikacji, czy zarządzania czasem.

Z pewnością poza wymienionymi wyżej działaniami jest jeszcze wiele innych sposobów na zwiększenie szans świeżo upieczonego absolwenta na rynku pracy. Niemniej skorzystanie już choćby z tych wyróżni nas na tle pozostałych tysięcy absolwentów i znacząco wpłynie na skrócenie czasu poszukiwania pierwszego zatrudnienia.

You may also like...