Udana rozmowa kwalifikacyjna okiem rekrutera

rekrutacjaJak zachować się podczas rozmowy rekrutacyjnej? Na co zwraca uwagę osoba przeprowadzająca wywiad? Tajniki udanej rekrutacji zdradza profesjonalny rekruter. Sprawdź, co liczy się na spotkaniu rekrutacyjnym.
Magdalena Herman, specjalista do spraw rekrutacji w Nestlé Polska SA tłumaczy w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, co jest ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a czego należy unikać. Warto zobaczyć proces rekrutacji z drugiej strony stołu.

Wygląd ma znaczenie? Niekoniecznie

Według Magdaleny Herman największe znaczenie mają informacje o kandydacie, które uda się uzyskać podczas rozmowy. Specjalista ds. rekrutacji nigdy nie wyciąga decydujących wniosków po pierwszym wrażeniu. Tak jest jednak tylko w przypadku profesjonalnych rekruterów. Dlatego lepiej na rozmowie kwalifikacyjnej prezentować się profesjonalnie. Podobnie, gdy rozmowa przeprowadzana jest przez Skype’a. Herman radzi, aby podejść do niej tak, jak do rozmowy w cztery oczy. Ważne aby zadbać wtedy także o tło oraz to, aby nikt nam nie przeszkadzał. Głośna sala czy kawiarnia nie jest odpowiednim miejscem.

Bądź sobą

Udawanie kogoś, kim się nie jest, próbowanie trików i zagrywek nie sprzyja nam podczas rozmowy. Profesjonalny rekruter od razu domyśli się, że coś jest nie tak, a my zamiast naturalnie udzielać odpowiedzi na pytanie zastanawiamy się, co powiedzieć. To znów pogłębia stres. W ocenie rekrutera na pewno pojawi się uwaga, że byliśmy nieszczerzy. Lepiej zachować się naturalnie i spróbować zrelaksować. Często rekruterzy na początku rozmowy starają się zacząć od pogawędki, która ma rozładować sytuację. Wykorzystajmy ten moment, aby pokazać, że panujemy nad emocjami i jesteśmy otwarci. To sposób na rozluźnienie przed zasadniczą częścią wywiadu. Nie wszyscy z tego korzystają, ucinając rozmowę, gdyż nie ma ona związku z pracą. Niepotrzebnie!

Przygotowania

Co można zrobić, jeśli nasze kwalifikacje wydają nam się za niskie? Kłamanie, że znamy pięć języków to najgorsze wyjście. Herman wymienia trzy rzeczy, którymi można zatuszować ewentualne braki. Po pierwsze dowiedzmy się czegoś więcej o pracodawcy, aby pokazać, że się tym interesujemy i zależy nam na pracy. Po drugie przejrzyjmy CV i skupmy się na naszych mocnych stronach, zaznaczając, że pracujemy nad wadami. Po trzecie sprawdźmy jeszcze raz ofertę pracy. Może któreś z wymagań pracodawcy wypełniamy w stu procentach i mamy na tym polu jakieś doświadczenia. Warto zaznaczyć takie cechy i od nich rozpocząć rozmowę.

You may also like...