Europass CV

Doświadczenie zdobyte za granicą, podszkolenie języka i nowe znajomości – staże i praca w krajach Europy Zachodniej kuszą polskich studentów i absolwentów. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Norwegia, Austria i Szwajcaria – to najpopularniejsze kraje, które zapewniają wysoki poziom dobrobytu i atrakcyjne zarobki. Należy jednak pamiętać, że rekrutacja w każdym z tych krajów, rządzi się własnymi prawami i są one znacząco inne niż w Polsce.

Komisja Europejska wyszła z inicjatywą i przygotowała Europass CV – to szablon, który pomaga przygotować własne CV, w różnych językach UE. Takie ujednolicenie to rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, jak wyglądaja i jak należy przygotować dokumenty aplikacyjne. Jednocześnie dziś doceniana jest kreatywność w przygotowaniu CV – niestandardowe może ułatwić na zdobycie wymarzonej pracy.

Należy pamiętać, że wysyłając dokumenty trzeba nadesłać komplet. Niekompletne aplikacje (np. brak listu motywacyjnego) są od razu odrzucane. Podobnie będzie w kwestii klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, błędne pliki, za dużo załączników czy niestosowne zdjęcie – także dyskwalifikują kandydatów już na starcie.

Przykładowo w Niemczech aplikując na stanowisko dostarcza się dokumenty takie jak: CV, list motywacyjny, zdjęcia i listy polecające. We Francji wystarczy CV i list motywacyjny, w Szwajcarii, Norwegii i Francji wypełnia się formularze aplikacyjne, które zamieszczone są na stronach internetowych firm.

Każde państwo posiada własne wymogi dotyczące procesu rekrutacji – dlatego też bardzo ważne jest, aby przed wysłaniem dokumentów zrobić research i dowiedzieć się, jakie standardy obowiązują w tym kraju i danej firmie, do której chcemy je wysłać. W ten sposób unikniemy pomyłek, rozczarowania i zwiększymy swoje szanse na zdobycie interesującego nas stanowiska.

Autor: Joanna R.

You may also like...