Nowy Rok – nowa praca. Specjaliści i ich plany na zatrudnienie

rekruacja managerów i specjalistówWięcej niż co drugi menedżer i specjalista zamierza zmienić pracę w nowym roku – wynika z raportu firmy Antal. Kadra średniego szczebla i wyspecjalizowani pracownicy szukają możliwości rozwoju, ale także większego prestiżu i wyższego wynagrodzenia.

Według danych z raportu „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” sporządzonego przez Antal wynika, że większość ankietowanych zamierza zmienić miejsce zatrudnienia w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Aż 71 proc. z nich obecnie pracuje w branżach nowe media i PR. Kto jeszcze planuje zmianę zatrudnienia?

Biernie i aktywnie

Wśród specjalistów i managerów część osób szuka pracy aktywnie, tzn. wysyła CV, przegląda oferty i bierze udział w rekrutacjach, a część pracowników zajmuje się tym biernie, czyli ma np. aktywne konto na portalach rekrutacyjnych i czeka aż ktoś ich zauważy. Ok. 25 proc. aktywnie podchodzi do poszukiwania nowego miejsca pracy, a dwa razy tyle menedżerów i specjalistów jest otwartych na propozycje, ale nie wysila się, by znaleźć nowego pracodawcę. Najwięcej aktywnie poszukujących pracy pochodzi z branż: HR, sprzedaż i marketing, administracja, FMCG, farmacja i aparatura medyczna oraz turystyka. Wśród biernie szukających pracy najliczniejszą grupą są specjaliści IT, inżynierowie i finansiści.

Prestiż i dobra atmosfera

Specjalistów i managerów zapytano również o oczekiwania wobec nowego miejsca pracy. Wciąż najważniejszym czynnikiem jest możliwość rozwoju, rozumiana jako zdobywanie nowych kompetencji zawodowych i nie tylko. Coraz ważniejsze stają się także prestiż przyszłego pracodawcy i dobra atmosfera w pracy. Kadra średniego szczebla i specjaliści chcą pracować w przedsiębiorstwach o uznanej marce. Ważny jest dla nich również komfort pracy i relacje ze współpracownikami oraz władzami firmy. Większość badanych zmieniłaby miejsce pracy tylko wtedy, gdy ktoś zaproponowałby im wyższe wynagrodzenie.

You may also like...