Poszukiwanie pracy czas zacząć

szukam pracyPoszukiwanie pracy dla każdego jest dużym wyzwaniem – zwłaszcza, jeżeli próbujemy swoich sił po raz pierwszy. O czym należy pamiętać, starając się o wymarzoną posadę?

Od czego zacząć?

Po pierwsze, powinniśmy zastanowić się nad tym, co tak naprawdę nas interesuje. W czym jesteśmy dobrzy, a co wychodzi nam trochę gorzej? Bilans swoich dobrych i złych stron dopasujmy do realiów, panujących na rynku pracy. Jeśli na początkowym etapie nie wiemy, co właściwie chcielibyśmy robić, rozejrzymy się za możliwościami. Jeśli posiadamy status studenta, możemy zainteresować się ofertą praktyk w biurze karier. Doświadczenie, które zdobędziemy na praktykach i stażach pomoże nam wybrać dalszą ścieżkę kariery, dzięki niemu uzupełnimy również CV – przyszli pracodawcy od razu spojrzą na nas bardziej przychylnym okiem. O czym jeszcze należy pamiętać podczas poszukiwania pracy?

Plan B

Podczas planowania kariery, nie zaszkodzi wykazać się rozsądkiem i wybrać kilka alternatywnych ścieżek. Każda z nich powinna być oczywiście oparta na naszych umiejętnościach i preferencjach, nie trzymajmy się jednak sztywno jednego planu. Może kiedyś zmienimy zdanie lub na rynku pojawi się nowy, interesujący nas zawód? Nieustannie poszerzajmy więc horyzonty i zdobywajmy nową wiedzę.

Własna baza danych

Biuro karier nie jest jedynym miejscem, które pomoże nam znaleźć pracę. Jeśli znamy już (nawet ogólnie) swoje oczekiwania co do przyszłego stanowiska, stwórzmy własną bazę miejsc. Mogą to być różnego rodzaju firmy, instytucje czy agencje pracy. Zbierzmy o nich jak najwięcej informacji i wyślijmy do nich aplikacje. Nawet, jeśli dana organizacja nie prowadzi obecnie rekrutacji, w każdej chwili może się to zmienić – a wtedy nasze CV będzie już na miejscu. Zgłoszenia można najczęściej dokonać przez Internet. Powinniśmy nie tylko śledzić ogłoszenia w portalach, lecz także poszukać ofert samodzielnie. Informację o prowadzonej rekrutacji, wiele przedsiębiorstw zamieszcza bowiem jedynie na własnych stronach. Nie zaszkodzi przeglądać także firmowych fanpage’y w mediach społecznościowych – na LinkedIn, Facebooku czy Google+. Również tam coraz częściej pojawiają się bowiem wzmianki o poszukiwaniu kandydata. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, stwórzmy także własny, „zawodowy” profil na jednym z portali.

Zasięgnąć języka

Dobrą okazją na znalezienie zatrudnienia jest także udział w targach pracy. Najczęściej odbywają się one w dużych, akademickich miastach. Na tego rodzaju imprezach pojawia się mnóstwo firm z różnorodnych branż. Nawet jeśli nie znajdziemy tam pracy, możemy poprosić o wskazówkę odnośnie profesjonalnego pisania CV oraz autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A może nasza aplikacja od razu wzbudzi czyjeś zainteresowanie?

Gdy szukamy pracy, każdy kontakt jest ważny. Nie wahajmy się więc powiadomić o poszukiwaniach naszej rodziny i przyjaciół. Może ktoś poleci nam firmę, która prowadzi właśnie rekrutację? A może odwrotnie – to my zostaniemy poleceni? Przede wszystkim jednak, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Szukanie pracy trwa czasem naprawdę długo, ale z pewnością zakończy się sukcesem.

You may also like...