Kiedy powiedzieć: „Odchodzę!” – cz. II

Względy osobiste
Z całą pewnością w naszym życiu osobistym czy rodzinnym zdarzają się sytuacje sprawiające, że zmiana pracy staje się niemal koniecznością. Być może właśnie postanowiliśmy zmienić stan cywilny, a wspólne życie wymaga zmiany miejsca zamieszkania. Być może niedawno urodziło nam się kolejne dziecko i więcej czasu chcielibyśmy spędzać z rodzina. Jest oczywistym, ze musimy nauczyć się godzić pracę z domem. Jeśli jednak nasze obowiązki wyraźnie zaczynają negatywnie wpływać na życie rodzinne poważnie zastanówmy się nad zmianami. Pracodawców i stanowisk jest wiele. Rodzina – jedna.

Kto się nie rozwija…
Praca zawsze powinna być okazją do mierzenia się z nowymi wyzwaniami, gdyż to właśnie one dają nam okazję do rozwoju zawodowego. Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz znudzenie codziennie powtarzającymi się, rutynowymi zadaniami i nie masz okazji do rozwijania swoich talentów czy pogłębiania wiedzy z pewnością powinieneś zacząć działać. Spróbuj porozmawiać ze swoimi przełożonymi. Być może istnieje możliwość poszerzenia zakresu twoich obowiązków o czynności bardziej Cię interesujące. Z całą pewnością Twoje wyjście z inicjatywą nie zostanie źle odebrane, a wręcz przeciwnie – może przedstawić Cię w bardzo pozytywnym świetle. Jeśli jednak skostniała struktura Twojej organizacji nie pozwala na awans czy choćby zmianę zakresu obowiązków i wiesz, że w tym miejscu nie zdobędziesz juz nowej wiedzy czy umiejętności rozważ możliwość poszukiwania nowego pracodawcy, który z pewnością doceni Twoje obecne doświadczenia a przy tym da Ci okazję do dalszego rozwoju.

Praca szuka Ciebie?
W pewnym momencie znaczna część z nas spotka się z sytuacją, w której konkurencja osobiście, bądź za pośrednictwem firmy rekrutacyjnej zwróci się do nas z ofertą pracy. Gdy do tego dojdzie spokojnie postarajmy się rozważyć wszelkie za i przeciw zarówno zmiany pracodawcy jak i pozostania w swojej obecnej organizacji. Jeśli po przemyśleniu szala przechyla się wyraźnie w stronę otrzymanej oferty nie wahajmy się długo. Wszelkie zmiany stanowią okazję do dalszego rozwoju, a wybór oferty wyraźnie korzystniejszej finansowo nie jest żadnym powodem do wstydu.

Praca powinna dawać nam satysfakcję, możliwość zdobywania nowych umiejętności, rozwijania talentów, a także pozwalać na godne życie po powrocie do domu. Nawet jeśli żadna z omówionych pokrótce w tym artykule sytuacji problemowych nie dotyka Cię bezpośrednio pamiętaj, że jeśli od wielu miesięcy codziennie wstajesz rano zdenerwowany sama myślą o konieczności wyjścia za drzwi i udania się do pracy to jest to najlepszy znak, że najwyraźniej nadszedł czas na zmiany. Osiemdziesiąt tysięcy godzin. To zbyt wiele czasu, by móc pozwolić sobie na spędzenie go w miejscu, o którym sama myśl powoduje niechęć. Praca powinna dawać satysfakcję!

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

You may also like...