Być jak Zygmunt Freud. Psychologia w rekrutacji

testy psychologiczne

Testy psychologiczne pomagają w rekrutacji pracowników.

Jeszcze do niedawna narzędzia psychologów, takie jak testy czy ćwiczenia, były dostępne wąskiej grupie osób z kierunkowym wykształceniem. Wraz z rozwojem nowoczesnego HR, zarządzanie personelem obejmuje często zagadnienia znane z psychologii.

Specjaliści ds. HR oraz menedżerowie muszą znać się na ludzkiej psychice i zachowaniach, by umiejętnie zarządzać podwładnymi. Podstawy psychologii są w tej branży nieuniknione od rekrutacji poprzez rozwiązywanie problemów, zarządzanie talentami, na planowaniu rozwoju kończąc. Przydatnym rozwiązaniem, które ułatwia wiele procesów są testy psychologiczne.

Wiadomo, że żaden pracownik działu HR nie będzie doskonałym psychologiem, więc narzędzia z tego zakresu muszą być skonstruowane tak, aby mogły być zastosowane bezpiecznie dla kandydata, wyniki zaś muszą zostać dokładnie zanalizowane. Psychologowie dostarczają specjalistom od rekrutacji gotowe kwestionariusze i modele interpretacji, co pozwala pracownikom personalnym zastosować testy psychologiczne w praktyce. Niektóre aspekty, np. testy badające inteligencję czy zaburzenia psychologiczne powinny być badane przez zawodowców.

Do czego służą testy psychologiczne? Najczęściej wykorzystuje się jej podczas rekrutacji pracowników wyższego szczebla i specjalistów, choć również sprawdzą się w poszukiwaniu szeregowych pracowników. Kwestionariusze pozwalają ocenić poziom dopasowania kandydata do stanowiska czy kultury organizacyjnej firmy. Testy mierzą natężenie cech kandydata (odpowiedzialność, lojalność, sumienność etc.), pozwalają zakwalifikować kandydata do typów osobowości oraz zbadać rodzaje motywacji. Jest to przydatne rozwiązanie, które warto stosować w rekrutacji na stanowiska odznaczające się wysoką rotacją pracowników.

Badania testowe warto wykorzystać w trakcie planowania rozwoju pracowników oraz podczas awansowania na stanowiska menedżerskie. Rozpoznanie cech przywódczych pozwoli podjąć właściwą decyzję o przyznanie nowego stanowiska. Często okazuje się bowiem, że dobry specjalista, niekoniecznie sprawdzi się w roli lidera.

You may also like...