Studiować praktykując

By zdobyć pracę, trzeba mieć doświadczenie. By zdobyć doświadczenie, trzeba zdobyć pracę. Jak przełamać to błędne koło? Wcześnie zacząć. O swoje CV powinno się zadbać już na studiach, doświadczenie zawodowe trzeba gromadzić skrupulatnie i z rozsądkiem, a idealnie do tego nadają się staże i praktyki.

By poradzić sobie na dzisiejszym dynamicznym rynku pracy, trzeba stać się atrakcyjnym dla pracodawców. Umiejętność radzenia sobie z nowymi zadaniami i łatwość przystosowywania się do zmiennych warunków muszą iść w parze z doświadczeniem zawodowym. Zacząć je zdobywać należy jak najwcześniej, jeszcze podczas edukacji, kiedy ma się wciąż czas na popełnianie błędów i przyzwyczajanie się do nowego etapu w życiu, który nadejdzie po studiach. Staże to nie tylko ważny wpis na CV, ale także możliwość nauczenia się wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Dzisiejszy świat bowiem wymaga od pracujących coraz większej aktywności, podejmowania nowych działań i dążenia do samorozwoju.

Podjęcie pierwszej pracy to krok trudny i jest niemal pewne, że nie będzie ona satysfakcjonująca. Nie powinno mieć jednak znaczenia to, ile wynosi pensja, ale to, czego można się dzięki pracy nauczyć. Nawet jeśli nie jest ona związana z przyszłą profesją, uczy ona odpowiedzialności i punktualności. Ważne, by wykazać się chęcią do nauki i zaangażowaniem, które zaprocentują zdobyciem doświadczenia jakże przydatnego na dalszych etapach. Praktyki w dużych firmach są lepiej zorganizowane i stanowią bardziej prestiżowy wpis do CV, ale małe przedsiębiorstwa mogą powierzyć praktykantom bardziej samodzielne i odpowiedzialne zadania, które pozwolą rozwinąć ich umiejętności i pewność siebie.

Zaangażowanie i pracowitość mogą być opłacalne w różnych wymiarach. Często firma proponuje praktykantom z potencjałem posadę na stałe. Przedsiębiorcy szukają bowiem młodych ludzi z inicjatywą, wykazujących się innowacyjnością, ale przede wszystkim znajomością firmy i zaangażowaniem. Warto poprosić o zwiększenie odpowiedzialności i dodatkowe obowiązki. Ambicja i chęć rozwoju zawsze są mile widziane. Odpowiedni stosunek do pracy pozwoli wyróżnić się na tle innych stażystów i zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy. I nawet jeśli właściciel nie zaproponuje posady na stałe, pozostają nawiązane kontakty zawodowe, które stanowią doskonały początek przy poszukiwaniu pracy.

Współczesny rynek pracy wymaga dążenia do rozwoju, ciągłego dokształcania się, twórczego myślenia i sprytu. Świadomość własnych możliwości, powiększanie swoich kompetencji, uzupełnianie wiedzy i podejmowanie dodatkowych aktywności to chleb powszedni wszystkich wspinających się dzisiaj po szczeblach kariery. Warto zacząć jak najwcześniej, by konfrontacja z rynkiem pracy po samych studiach nie okazała się zbyt dużym wyzwaniem. Po co tracić czas?

You may also like...