Do których pracowników należy 2019 rok?

Już wszyscy się przyzwyczaili do krajobrazu rynku pracownika, gdzie deficyt specjalistów wyciska coraz to bardziej budżety firmowe przeznaczone na wynagrodzenia. Pod tym względem nowy rok nie będzie wiele się różnił od poprzedniego. Którzy pracownicy będą najbardziej poszukiwani w 2019 roku?

Wiecznie głodne IT

Chociaż polskie uczelnie wypuszczają co roku tysiące absolwentów z kierunków informatycznych i pokrewnych oraz istnieje wiele organizacji zajmujących się propagowaniem programowania, to wciąż zaobserwować można przenoszenie centrów outsourcingu IT przez wielkie korporacje do Polski, rozwój rodzimych firm i decyzje o digitalizacji wielu usług z różnych branży. Szacuje się, że brakuje aż 50 tysięcy specjalistów IT. Mowa tutaj głównie o programistach i testerach aplikacji internetowych oraz mobilnych. Coraz większe zapotrzebowanie jest również na specjalistów bezpieczeństwa, DevOps – osób związanych z infrastrukturą oraz Data Scientistów – ludzi zajmujących się obróbką danych.

SSC/BPO rośnie w siłę

Centra usług wspólnych i outsourcingu procesów biznesowych są regularnie przenoszone przez korporacje z krajów zachodnich do Polski. Nie chodzi już tylko o tanią siłę, często bowiem powstają u nas oddziały przejmujące się główne zadania strategiczne zagranicznych przedsiębiorstw. To ogromna szansa dla poliglotów. Poza oczywistym angielskim, częstymi niemieckim i francuskim, wiele innych języków jak włoski, czy hiszpański staje się potrzebnych do pracy z klientami w ich rodzimym języku. Do tego zdolności z dziedzin finansów lub rachunkowości. Bardzo często poszukiwani są samodzielni księgowi ze znajomością programów SAP lub Symfonii. A żeby cała ta machina dobrze działała potrzebni są zdolni menedżerowie. Jednak przy takiej konkurencji na rynku pracy trudno zrekrutować dobrego kandydata. Dlatego rośnie w siłę również branża rekrutacyjna – coraz częściej zleca się bowiem rekrutację specjalistów doświadczonym agencjom doradztwa personalnego, które odnajdują kluczowych pracowników przy użyciu metody executive search.

Tworzyć i transportować

Ponieważ przemysł wytwórczy wciąż się silnie rozwija za sprawą rodzimych i zagranicznych inwestycji, to potrzeba z jednej strony doświadczonych kierowników projektów i produkcji, a z drugiej strony “niebieskich kołnierzyków”: elektryków, mechaników i spawaczy. Poza tym zarówno surowce oraz gotowe produkty należy przewieźć do i z zakładu produkcyjnego. Dlatego potrzebni są zarówno koordynujący to logistycy, jak i kierowcy.

Dobre czasy nie dla wszystkich

Chociaż w większości branż rządzi rynek pracownia, to nie wszędzie. Wyjątkami są administracja, “analogowa” bankowość czy turystyka zorganizowana. Do tego, coraz ważniejsze staje się znajomość języków obcych i osoby słabo posługujące się mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

You may also like...