Ile zarabia się po studiach?

Niedawno zakończył się kolejny rok akademicki i chociaż studenckie wakacje w pełni, to na niektórych czeka jeszcze sesja poprawkowa. Wielu absolwentów szkół wyższych obrony swoich prac przenosi właśnie na wrzesień. Dlatego też w nadchodzących miesiącach przybędzie kolejnych kandydatów, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.

Brak doświadczenia vs energia młodego człowieka

Pracodawcy niechętnie zatrudniają młodych ludzi ze względu na brak doświadczenia, potrzebę przeszkolenia i przyuczenia do konkretnego zawodu. Jednak z drugiej strony mogą liczyć na kreatywne i energiczne osoby, które łatwiej przyswajają wiedzę. Powszechnie twierdzi się, że wszelkie braki w doświadczeniu pracodawcy odbijają sobie na wysokości wynagrodzenia młodego pracownika. Jak jest w rzeczywistości? Prześwietlamy płace na stanowiskach juniorskich.

Gdzie najlepiej zarabia się po studiach?

Dzięki danym z serwisu Raport Płacowy możemy rozwiać mity o niskich pensjach, otrzymywanych w pracy zaraz po studiach. Trzeba jednak zaznaczyć, że zarobki różnią się znacząco w poszczególnych branżach, natomiast dane obrazują mediany całkowitej płacy miesięcznej.
Na pierwszą płacę powyżej 3 tysięcy mogą liczyć zatrudnieni w następujących branżach:

  • administracja i prawo,
  • badania i rozwój,
  • finanse i księgowość,
  • inżynieria, marketing,
  • obsługa klienta,
  • SSC/BPO.

Najwyższą płace z tej grupy otrzymują absolwenci zatrudnieni w finansach i księgowości – jest to kwota wynosząca 3754 zł brutto. W pozostałych wyróżnionych branżach zarabia się już znacznie mniej, bo ok. 500 zł. Jednak zawsze o kilkadziesiąt złotych powyżej 3000 zł już na samym początku kariery.
Co ciekawe w dosyć popularnych branżach takich jak IT czy HR zarobki nie przekroczyły tego progu i wyniosły odpowiednio 2764 zł. oraz 2858 zł. Najgorzej zaraz po studiach zarabia się w sprzedaży (1800 zł.), ale znowu w tej branży najłatwiej o pracę.

Dane Raportu Płacowego, portalu agencji doradztwa personalnego Test HR, obrazują, po jakich studiach najlepiej się zarabia. Jak widać nawet studenci kierunków humanistycznych mogą liczyć na atrakcyjne płace, o ile wybiorą studia prawnicze.

You may also like...