Kiedy zbyt wysokie kwalifikacje to problem

Szukanie pracy, jeśli posiada się zbyt wysokie kwalifikacje na dane stanowisko może być podobnym problemem jak brak odpowiednich kwalifikacji. Szczególnie przy dużej ilości aplikacji, osoby przeprowadzające proces rekrutacji pracowników oba te rodzaje CV odrzucają w pierwszej kolejności. W ten sposób najłatwiej jest im ograniczyć liczbę osób ubiegających się o posadę bez konieczności wnikliwej lektury dostarczonych dokumentów.

Zbyt wysokie kwalifikacjeCo zrobić w takiej sytuacji, żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? To paradoks, ale będziesz musiał/-a włożyć w poszukiwania zatrudnienia więcej pracy niż osoby o kwalifikacjach, które w punkt trafiają w zapotrzebowanie pracodawcy. Zamiast wysyłać tysiące CV, lepiej skupić się na części ofert. W pierwszej kolejności musisz zapoznać się z wymaganiami i profilem firmy. Dzięki temu łatwiej będzie ci przekuć „nadmierne” kwalifikacje w te konkretne, których pracodawca potrzebuje. Koniecznie musisz je wyeksponować. O tych nieprzydatnych do danej pracy lepiej w ogóle nie wspominać albo skrótowo omówić je na końcu dokumentu. CV musi być skrojone na miarę, dostosowane do potrzeb pracodawcy. Wyeksponować należy doświadczenie, które może się okazać przydatne na tym konkretnym stanowisku. To, czego według Ciebie pracodawca poszukuje opisz bardziej szczegółowo.

Wysyłając dokumenty, warto też podjąć próbę bardziej bezpośredniego kontaktu z rekruterem. Dobrze jest napisać bezpośrednio do niego lub zadzwonić. Zmniejsza to ryzyko pozostania bez odpowiedzi. Rozmowę taką należy prowadzić niewinnie. Spróbować dopytać o poszukiwane kwalifikacje, a następnie wspomnieć o swoich i wyrazić niepokój, czy nie są aby zbyt wysokie.

Jeśli uda nam się przejść do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, musimy być gotowi na dwa dodatkowe jej punkty. Po pierwsze, musisz rozwiać wątpliwości pracodawcy dotyczące tego, że dla Ciebie stanowisko, o które się ubiegasz jest tylko chwilowym przystankiem i nie zawahasz się porzucić pracy, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Po drugie, należy przygotować się do odpowiedzi na pytanie, czy praca poniżej kwalifikacji nie będzie dla Ciebie upokarzająca. Przekonaj rekruterów, że żadna praca nie hańbi, a Twoje szanse wzrosną.

You may also like...