7 wskazówek dla aplikujących o pracę

spotkanie rekrutacyjne

Jak poradzić sobie podczas rekrutacji?

W dzisiejszym świecie skomplikowane, wieloetapowe postępowania rekrutacyjne stają się powili normą. Posiadane kwalifikacje to nie wszystko, by zdobyć wymarzoną pracę. Warto pamiętać więc o siedmiu błędach najczęściej popełnianych przez aplikantów, które zmniejszają szansę na zatrudnienie. Wyeliminowanie ich sprawi, że w przedbiegach będziesz w czołówce wyścigu.

1. Standardowa odpowiedź

Unikaj standardowych odpowiedzi na ogłoszenia o pracy. Ułatwiają nam one życie i pozwalają szybko wysłać swoje zgłoszenie do wielu potencjalnych pracodawców. Niestety zmniejszają one naszą uwagę, co sprawia, że zdarza się wysyłać źle zaadresowaną odpowiedź. Jedynie staranne, indywidualne przygotowanie odpowiedzi sprawi, że nie popełnimy raczej gafy zmniejszającej szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

2. CV.doc

Starannie nazywaj wysyłane przez siebie w załącznikach dokumenty. Po pierwsze, standardem dla CV jest format pdf. Po drugie, zawrzyj w nazwie swoje nazwisko (Nazwisko_CV.pdf) lub imię i nazwisko (Imię_Nazwisko_CV.pdf). Pamiętać musisz bowiem, że specjalista do spraw rekrutacji zmagać musi się z wieloma aplikacjami. Tak samo nazwane przez wszystkich dokumenty utrudniają jej pracę i zmniejszają szansę, że wybór padnie właśnie na Ciebie.

3. Przeładowane CV

Wszyscy już wiedzą, że CV powinno zamykać się w dwóch stronach, a coraz częściej mówi się, że nawet w jednej. Wymieniaj tylko najważniejsze informacje, które bezpośrednio odnoszą się do stanowiska, o które aplikujesz. Unikaj rozbudowanych zdań, skup się na faktach i liczbach. Pamiętaj też o właściwej chronologii.

4. Niewłaściwy strój

Oczywiście na spotkanie rekrutacyjne musisz pojawić się o wskazanej porze, ale równie ważny jest ubranie, które masz na sobie. Staraj się prezentować zgodnie ze standardami przyjętymi w danym przedsiębiorstwie.

5. Czym oni się właściwie zajmują?

To zadziwiające, ale wielu aplikantów idąc na rozmowę kwalifikacyjną ma jedynie mgliste pojęcie, o tym czym właściwie zajmuje się potencjalny pracodawca. Poświęć więc czas na szybką kwerendę internetową. Szczególnie ważna jest znajomość ostatnich działań i osiągnięć.

6. Zawyżone kompetencje

Wielu aplikantów zawyża poziom swoich kompetencji uważając, że zwiększa to ich szansę podczas rekrutacji pracowników. W takiej sytuacji ryzyko wpadki rośnie. Pamiętaj też, że jeśli osoba rekrutująca jest naprawdę zainteresowana Twoim zatrudnieniem, może skontaktować się z Twoim poprzednim pracodawcą. A wtedy kłopoty gotowe.

7. Złe przygotowanie

Wysokie kompetencje to nie wszystko, by przejść pomyślnie postępowanie rekrutacyjne. Dobrze jest przemyśleć swoje kompetencje i przygotować zawczasu kilka historyjek dotyczących ich praktycznego zastosowania. Pamiętaj również, że wiele pytań powtarza się, dlatego należy „znać” na nie odpowiedź. Do popularniejszych należą: jakie są Twoje słabe strony? Gdzie widzisz siebie za x lat? Opowiedz o sytuacji, w której zmuszony/zmuszona byłeś/-aś pracować pod wpływem stresu.

You may also like...