Kiedy rekrutacja pracowników staje się trudna

W porównaniu z rekrutacją sprzed kilkunastu lat, obecnie każde pozyskanie pracownika wydaje się próbą ogniową. Przede wszystkim w wyniku nastania rynku pracownika znacząco wzrosły oczekiwania kandydatów względem pracodawców. Z kolei wymagania firm (zwłaszcza międzynarodowych korporacji) często są nieadekwatne do lokalnego rynku pracy. To również nie ułatwia procesu rekrutacji. W takich sytuacjach rekruterzy stają przed podwójnym wyzwaniem. Dążąc do wywiązania się z umowy z klientem, muszą bowiem zadbać o interesy obu stron. Nawet, jeśli się z pozoru wykluczają. Kiedy jeszcze rekrutacja pracowników staje się bardziej niż zwykle problematyczna? 

rekrutacja pracowników

Rekrutacja pracowników na stanowiska eksperckie

Z pewnością do trudnych zaliczyć należy wszelkie rekrutacje na stanowiska eksperckie z bardzo rzadkimi, niecodziennymi wymaganiami. W zasadzie nierealne będzie znalezienie właściwego kandydata bez zastosowania metody Executive Search. To narzędzie używane przez wyspecjalizowane agencje doradztwa personalnego, z których usług warto skorzystać przy problematycznych rekrutacjach. 

Jak można się domyślić, w przypadku rzadkich specjalistycznych stanowisk kandydatów na rynku brakuje, gdyż są oni rozchwytywani i nie muszą aktywnie szukać pracy. Executive Search polega na dotarciu do nich różnymi niestandardowymi drogami, a następnie zachęceniu do rozważenia zmiany zatrudnienia. Oferta nowej pracy musi być oczywiście na tyle atrakcyjna, by kandydat zgodził się na rozmowę. Należy liczyć się też z tym, że obecny pracodawca będzie chciał za wszelką cenę zatrzymać u siebie cennego pracownika i przygotuje kontrofertę. Wtedy proces rekrutacyjny zaczyna przypominać pole bitwy. Dlatego tak ważne jest profesjonalne przeprowadzenie opisanych działań. Istotne okażą się nie tylko fachowe narzędzia i twarde kompetencje rekrutera, ale  przede wszystkim jego zdolności negocjacyjne i dyplomatycznie.

Specyfika rynku

Kolejnym czynnikiem, który może sprawić, że rekrutacja pracowników będzie trudna jest rynek pracy, a w zasadzie jego specyfika w danym regionie, miejscowości, czy branży. I tak na przykład Śląsk określa się mianem zagłębia firm produkcyjnych. Kraków z kolei nazywany jest kolebką branży SSC/BPO/IT. Inaczej kształtuje się rynek w Warszawie, a jeszcze inaczej na Pomorzu. Wynika to m.in. z faktu, że korporacje o podobnym profilu inwestują z reguły w tym samym miejscu i zyskują tym samym źródło kandydatów u firm konkurencyjnych. W takich przypadkach rekrutacja nie przysparza zbyt wielu problemów. 

Schody zaczynają się jednak w momencie, kiedy międzynarodowa korporacja chce rekrutować konkretnych specjalistów w miejscowości, gdzie ich po prostu nie ma. Rekruterzy muszą wznieść na wyżyny swoich umiejętności i przekonać klienta, by elastycznie podszedł do swoich wymagań. Na przykład nastawił się na osoby mniej doświadczone, na pracę zdalną z innej miejscowości lub był gotowy zapłacić za relokację specjalistów. 

Nieadekwatne wynagrodzenia i inne czynniki

Innym problemem, z którym przychodzi się borykać rekruterom jest ustalona przez pracodawcę siatka płac rozmijająca się z oczekiwaniami kandydatów. Dlatego tak ważne jest przemyślenie odpowiedniego systemu wynagrodzeń już na etapie inwestycji. Warto przy tym skorzystać z nieocenionego narzędzia jakim są raporty płacowe. Zawarte w nich aktualne informacje o stawkach rynkowych na danych stanowiskach pomagają ustalić takie wynagrodzenia, które nie będą niższe od tych, które oferuje konkurencja. Jednocześnie też nie zajdzie sytuacja, w której pracodawca “przepłaci”. Na poziomie oferty o pracę najlepszym rozwiązaniem jest podawanie widełek wynagrodzeń. Rekrutację pracowników mogą też utrudnić inne czynniki takie jak restrukturyzacje wewnętrzne, negatywny wizerunek danej firmy jako pracodawcy itp.

Firma rekrutacyjna na ratunek

Żeby trudną rekrutację zmienić w możliwą do zrealizowania, warto zlecić wymagające procesy profesjonalnym agencjom doradztwa personalnego. Specjaliści w dziedzinie rekrutacji dokonają analizy rynkowej, która pomoże doprecyzować oferty pracy i zweryfikować strategię biznesową. Przede wszystkim zaś, korzystając z profesjonalnych narzędzi, szerokiej bazy kandydatów i sieci kontaktów, dadzą pewność, że rekrutacja pracowników zakończy się sukcesem.

You may also like...