CV, które zwróci uwagę rekruterów

Jak wiadomo, prawidłowo przeprowadzona rekrutacja składa się z wielu etapów. Żeby jednak dotrzeć do dalszych, trzeba zaliczyć te wstępne. Przyjęło się uważać, że dobrze przygotowane CV to połowa sukcesu. Taki życiorys zapewni nam przejście przez “pierwsze sito” i uchroni nas przed zaginięciem w tłumie.

Mało czasu, by zachwycić

Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że osoby przeglądające CV mają na to bardzo mało czasu. Nawet, jeśli spełnimy założenia formalne i nasz życiorys będzie odpowiadał idealnie na ogłoszenie, to jego forma również ma niebagatelne znaczenie. Starannie przygotowany świadczy dobrze o kandydacie, jako osobie, która przykłada dużą uwagę do szczegółów i sprawnie realizuje zadania. Dodatkowo mówi nam wiele o umiejętności obsługi komputera, zdolnościach językowych i zmyśle estetycznym. Jak już wspomnieliśmy, dobrze przygotowany dokument ułatwi też lepszą prezentację naszej sylwetki nawet przy szybkim skanowaniu przez rekrutera.

Błędy dyskwalifikują

Przygotowując CV, powinniśmy kategorycznie unikać błędów językowych, ale też stylistycznych i interpunkcyjnych. Błędy ortograficzne nie wchodzą zupełnie w grę i dyskwalifikują nas w oczach pracodawcy. Jeśli chodzi o warstwę merytoryczną, to musimy pamiętać, że życiorys jest czytany od góry i tam powinny znaleźć się kluczowe informacje na nasz temat. Ważna jest gradacja treści, czyli wyróżnienie tego, co w naszym doświadczeniu jest unikalne i najważniejsze. Należy też pamiętać o chronologii, która ułatwi czytającemu prześledzenie naszej ścieżki kariery. Unikajmy podawania informacji nie związanych z naszym profilem zawodowym, w szczególności osobistych. 

Od strony estetycznej pamiętać trzeba o odpowiednim sformatowaniu tekstu, jednego stylu czcionki, pogrubienia istotnych treści oraz odpowiednich wcięć i odstępów w akapitach. Nie trzeba też szaleć z kolorami. CV powinno być schludne, neutralne i czytelne.

CV z generatora

W ostateczności, gdy nie czujemy się zupełnie na siłach, można skorzystać z dostępnych na rynku generatorów. Dzięki ich wykorzystaniu unikniesz błędów w wyglądzie życiorysu. Najczęściej nie będziesz jednak mógł go edytować wedle uznania i format zostanie Ci niejako narzucony. Mimo wszystko będzie to jednak lepsze rozwiązanie, niż totalna prowizorka i pójście na skróty, byle tylko coś przygotować.

You may also like...