6 pytań o rekrutację metodą open house

rekrutacja open house

Rekrutacja pracowników metodą „open house”

Nowoczesna, łatwa i szybka oraz skuteczna. Czy rekrutacja pracowników może być jeszcze na dodatek przyjemna zarówno dla pracownika, jak i kandydata? Dowiedz się więcej o rekrutacji na luzie metodą open house.

Już po samej nazwie można domyślać się, że to nowa metoda rekrutacji, która przyszła do nas z zachodnich korporacji i innowacyjnych firm. Open House to zaproszenie do firmy potencjalnych pracowników i wyłonienie najlepszych spośród wizytujących gości.

1. Jak wygląda pozyskiwanie kandydatów?

Rekrutacja open house również wymaga zamieszczenia ogłoszenia w mediach i w sieci dotyczącego oferty pracy. Z tym że zamiast adresu, na który należy wysłać CV, podaje się datę i adres spotkania rekrutacyjnego. Najczęściej firmy proszą zainteresowanych posadą o wpisanie się na listę uczestników, by ocenić, ile przyjdzie osób. Na tym etapie nie pobiera się od kandydatów żadnych szczegółowych danych. Ważne jest to, aby ogłoszenie było na tyle ciekawe, żeby przyciągnąć jak największą ilość osób. Można zorganizować nawet kilka takich spotkań.

2. Co kryje się pod nazwą open house?

Open House to spotkanie w jednym miejscu i czasie wszystkich zainteresowanych pracą w firmie z przedstawicielami organizacji. Wydarzenie dzieli się na dwie części. W pierwszej rekruterzy, pracownicy działu personalnego lub managerowie przedstawiają wszystkim zebranym informacje o firmie, polityce i strategii, a także o rodzajach nieobsadzonych stanowisk i warunkach zatrudnienia. Następnie odbywa się część nieoficjalna, które może przybrać postać luźnej imprezy, w trakcie której przedstawiciele firmy swobodnie rozmawiają z zainteresowanymi osobami. Takie spotkania powinny odbyć się w siedzibie firmy.

3. Kiedy zbiera się CV od kandydatów?

Rekruterzy w trakcie rozmowy z kandydatami mogą zwracać uwagę na wyróżniające się osobowości oraz najbardziej zainteresowanych pracą. Kandydaci dowiadują się bardziej szczegółowych informacji o wolnych posadach czy wysokości wynagrodzenia. Podczas luźnej atmosfery obie strony są bardziej wyluzowane i zachowują się naturalnie. W tym momencie odbywa się wstępna selekcja kandydatów. Od gości zależy to, czy w luźnej rozmowie zainteresują sobą przyszłego pracodawcę. Dopiero po zakończeniu spotkania headhunterzy kontaktują się z wybranymi kandydatami i proszą o przesłanie dokumentów rekrutacyjnych. W ten sposób ogranicza się liczbę dokumentów, które należy przeanalizować.

4. Co dzieje się po zakończeniu spotkania?

Kiedy specjaliści od rekrutacji pozyskają najbardziej interesujących kandydatów i otrzymają od nich CV rozpoczyna się standardowa procedura rekrutacji. Dopiero teraz sprawdzane są ich życiorysy i dokonania, które weryfikuje się z tym, co deklarowali podczas rozmowy. Z wybranymi kandydatami pracodawca umawia się na kolejne spotkanie, podczas którego dochodzi do ostatecznego zatwierdzenia kandydata i ustalania warunków zatrudnienia.

5. W jakich sytuacjach stosować tę metodę rekrutacji?

Metoda open house sprawdza się podczas rekrutacji wielu pracowników na różne stanowiska. Najczęściej stanowi metodę podczas kampanii rekrutacyjnych. Wszystko dlatego, że w procesie pozyskiwania kandydatów należy zgromadzić w tym samym czasie jak największą ilość osób, które są zainteresowane pracą w danej firmie. Kiedy organizacja się rozrasta, otwiera nowe działy lub przechodzi proces reorganizacji, to open house jest jedną ze skuteczniejszych metod kompleksowych rekrutacji pracowników.

6. W czym ta metoda jest lepsza od standardowych rekrutacji?

Przede wszystkim wstępna selekcja kandydatów odbywa się w cztery oczy. To oszczędza czas oczekiwania na wysyłanie dokumentów rekrutacyjnych oraz ich analizę. Sami kandydaci mogą także ocenić, czy chcą pracować w danej firmie. Jest to bardziej osobowa i ludzka metoda, gdyż rekruter ma do czynienia z kandydatem w naturalnych i niezobowiązujących warunkach, a nie w sztucznej atmosferze rozmowy kwalifikacyjnej.

You may also like...