Praca księgowej – fakty i mity

Wybierając przyszły zawód, kierujemy się często tylko naszymi wyobrażeniami o tym, na czym dana praca polega. Część z nich może mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nierzadko jednak powielamy mity, które pokutują w powszechnej świadomości. Przypisujemy zatem np. lekarzom, policjantom, politykom cechy i umiejętności, które naszym zdaniem, powinni posiadać, a niekoniecznie są niezbędne w ich zawodzie. Takie rzeczy warto weryfikować. Dlatego przyjrzyjmy się, jak naprawdę wygląda praca księgowej, wokół której narosło szczególnie wiele mitów.  

praca księgowej

Najpopularniejsze stereotypy

Zamiłowanie do cyferek i liczenia to pierwsze skojarzenie, jakie wielu ludziom przychodzi do głowy w związku z pracą księgowej. Przed oczami pojawia się zatem matematyczny geniusz poświęcający czas przede wszystkim wykonywaniu skomplikowanych, ale nudnych i powtarzalnych operacji liczbowych i to na wielkich kwotach. Automatycznie przypisuje się księgowym takie cechy i umiejętności jak dokładność, analityczny umysł, dokładna znajomość przepisów i kruczków podatkowych, a przy tym sztywność i samotniczy tryb życia. Jak taki obraz ma się do stanu faktycznego?

O ile liczenie rzeczywiście jest podstawą w pracy księgowej, to w żadnym razie nie można mówić o nudzie, czy powtarzalności zadań. Księgowość polega również na stałym kontakcie z klientami. Kreatywność w rozwiązywaniu problemów i kompetencje społeczne wpisują się zatem w profil osobowy idealnego kandydata. 

W kontekście stereotypowego postrzegania księgowych warto wspomnieć o badaniu przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Wynika z niego, że aż 76% badanych czuje się pokrzywdzonym przez to, w jaki sposób postrzega ich społeczeństwo.

Praca księgowej w SSC/BPO

Księgowość w centrach usług wspólnych różni się od tej typowej. Przede wszystkim chodzi o zakres pracy. W korporacji żaden księgowy nie zajmuje się pełną księgowością, tylko przydzielony jest do pewnego procesu w ramach jednego z obszarów (np. księga główna, należności, zobowiązania). Dlatego też do tej pracy nie wymaga się doświadczenia. Najczęstszymi kandydatami do pracy są świeżo upieczeni absolwenci studiów wyższych (niekoniecznie profilowych). Sektor SSC/BPO charakteryzuje duża dynamika. Od kandydatów wymaga się zatem poza zdolnościami analitycznymi, dużej samodzielności i otwartości na wyzwania i na ludzi. 

Język obcy to podstawa

Jak wspomnieliśmy wyżej studia z rachunkowości w centrach usług wspólnych nie są wymagane. Absolutną koniecznością okazuje się za to znajomość języków obcych. Firmy z tego sektora obsługują bowiem podmioty z całego świata – komunikatywny angielski to minimum. Ceni się zwłaszcza kandydatów posługujących się rzadkimi językami. Za tym idzie, rzecz jasna, atrakcyjne wynagrodzenie. To sprawia, że nierzadko księgowymi zostają osoby z wykształceniem lingwistycznym. Rekrutacja pracowników do korporacji w pierwszej kolejności polega na weryfikacji znajomości wymaganego języka. Pozostałe umiejętności związane ze specjalistyczną wiedzą na stanowisku księgowego kształtuje się podczas wdrożenia nowo zatrudnionego pracownika. Należy przy tym wspomnieć, że liczne szkolenia wstępne w międzynarodowych korporacjach mogą trwać nawet miesiąc.

Podsumowując, obecny rynek pracy od księgowych wymaga przede wszystkim kompetencji miękkich (komunikacyjnych i społecznych). Nowoczesny księgowy to zatem osoba nie tylko umiejąca logicznie i analitycznie myśleć, ale także kreatywna, a w szczególności znająca doskonale języki obce.

You may also like...