Mowa ciała w rozmowie o pracę

Przygotowując się do rozmowy o pracę, skupiamy się przede wszystkim na ćwiczeniu odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekrutacyjne. Uczymy się pięknie opowiadać o naszym doświadczeniu – chcemy w ten sposób udowodnić swoją wiedzę i kompetencje zawarte w CV. Zbyt często jednak zapominamy przy tym o roli komunikacji niewerbalnej. Tymczasem mowa ciała jest istotnym elementem każdej prezentacji i może nawet zaważyć na decyzji rekrutera o naszym ewentualnym zatrudnieniu. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

mowa ciała

Uścisk dłoni

Choć często uścisk dłoni jest nadinterpretowany (zwłaszcza przez domorosłych psychologów), jest to bez wątpienia pierwszy element, na który zwraca się uwagę przy poznawaniu nowej osoby. Jeśli gest ten będzie pewny i zdecydowany z pewnością wzbudzi lepsze odczucia niż słaby tzw. “rybi” uścisk. Z siłą nie należy oczywiście przesadzić – miażdżenie dłoni rozmówcy nie będzie dobrym początkiem. 

Sposób siedzenia

To niezwykle ważny aspekt, o którym zbyt często się zapomina. Właściwa postawa ciała jest kluczowa. Siedzenie na krawędzi krzesła lub garbienie się uznaje się za oznakę arogancji, lenistwa, lub niskiej pewności siebie. Tak samo źle zostanie odebrane zbytnie pochylanie się do przodu i opieranie łokci na stole. Nie jest to bowiem przyjacielska postawa, a wręcz sugeruje agresję i narzucanie się. Z pewnością nasza pozycja powinna być wygodna, ale również elegancka, okazująca szacunek i zainteresowanie dla rozmówcy. O wierceniu się należy całkiem zapomnieć!

Kontakt wzrokowy

Rozmowa rekrutacyjna to dialog, a w związku z tym kontakt wzrokowy będzie w nim podstawą. Unikanie spoglądania w oczy rozmówcy sugeruje zdenerwowanie, brak pewności siebie, czy wręcz zniechęcenie. Chyba nikt nie chciałby być w podobny sposób odebrany przez potencjalnego pracodawcę? Zamiast więc błądzić wzrokiem dookoła, skup się na drugiej osobie. Zachowaj przy tym naturalność, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Nadmierne wpatrywanie się w rekrutera, może na niego działać odstraszająco.

Aktywne słuchanie

Z poprzednim punktem ściśle wiąże się niezwykle ważny aspekt rozmowy, czyli aktywne słuchanie. Utrzymując kontakt wzrokowy dajemy odczuć drugiej osobie, że słuchamy i jesteśmy zainteresowani tym, co mówi. Tak samo działa potakiwanie od czasu do czasu i otwarta postawa ciała, najlepiej minimalnie wychylona do przodu.   

Sposób mówienia

Niemniej ważne od tego, co mówimy, jest to, w jaki sposób to robimy. Barwa głosu, szybkość i głośność wypowiedzi są kluczowe i mogą zdominować nasz przekaz. Dlatego też osoby o wysokim tonie głosu, powinny postarać się nieznacznie go obniżyć (by nie być odebrane jako agresywne). Z drugiej strony mruczenie pod nosem nie przyniesie dobrego efektu. Należy zatem sprytnie balansować między flegmatyzmem a żywiołowością. Oczywiście stres wywołany przez rozmowę o pracę zawsze wpływa na nasz głos, zmieniając go choćby nieznacznie. Dlatego też warto popracować z oddechem oraz przećwiczyć kilkakrotnie odpowiedzi na popularne pytania.

Na koniec

Najlepiej zawsze wypadają kandydaci, którzy zachowują się w sposób naturalny. Należy bowiem pamiętać, że rekruterzy to z reguły osoby z wykształceniem psychologicznym.  W związku z tym bardzo szybko wyłapują wszelkie przekłamania, sztuczność, bądź niepewność. Mowa ciała może zupełnie zaprzeczać naszym słowom. Warto zatem nad nią popracować.

You may also like...