Pracodawcy przyjaźnie nastawieni

pracodawca200 tysięcy studentów kierunków inżynieryjnych oraz ekonomicznych wzięło udział w rankingu Najbardziej Atrakcyjnych Pracodawców, stworzonego przez Universum Student Survey. Badanie przeprowadzone zostało w krajach o najlepiej funkcjonujących gospodarkach, uszeregowanych pod względem wielkości PKB. Przedstawiciele pokolenia Y, wchodzącego właśnie na rynek pracy, wyjawili, jakie cechy powinien mieć według nich idealny pracodawca.

Przyjaźń i otwarty umysł

Dla przyszłych inżynierów, w miejscu pracy liczy się przede wszystkim przyjazna atmosfera oraz kreatywne środowisko. Wartości te są nawet ważniejsze od wysokiego wynagrodzenia. Dla studentów kierunków ekonomicznych atrybuty, związane ze środowiskiem w miejscu pracy również zajęły wysokie miejsce w rankingu – znajdują się wśród 4 najważniejszych aspektów. Odrobinę starsi pracownicy oraz badacze rynku przyznają, że priorytety wśród obecnych kandydatów zmieniły się bardzo znacząco. Atmosfera w pracy nie była kiedyś aż tak ważna, za to większą wagę przykładano do wysokości wynagrodzenia.

Pokolenie prawie zgodne

Wielu studentów przyznało, iż przyjazny klimat ma dla nich nawet większe znaczenie, niż wcześniej wspomniana kreatywność. Dotyczy to głównie osób z Francji, Niemiec i Rosji w przypadku kierunków zarówno inżynieryjnych, jak i biznesowych oraz młodych Australijczyków i Kanadyjczyków o zainteresowaniach wyłącznie ekonomicznych. Podobieństwo preferencji bez względu na miejsce zamieszkania, wskazuje na wysoką spójność dążeń młodego pokolenia. Istnieją jednak takie regiony, w których przyszli absolwenci mają odrobinę inne priorytety. Należą do nich przede wszystkim Rosja oraz Azja, gdzie dla studentów najbardziej liczy się wysokość wynagrodzenia oraz możliwość awansu.

Atmosfera w pracy, kreatywne środowisko czy wysokość wynagrodzenia jest dla ciebie najważniejsza?

Pracodawca na medal

W rankingu najlepszych pracodawców, najwyższe wyniki osiągają te firmy, w których rozwój możliwy jest na wielu płaszczyznach – czyli, mówiąc inaczej, w więcej niż jednej branży. Zajęcie wysokiego miejsca w globalnym zestawieniu możliwe jest dla tych firm, które znajdą się w czołówce przynajmniej 6 z 12 badań krajowych. Wymagania wydają się trudne do zrealizowania, okazuje się jednak, iż są tacy, którym udało się osiągnąć nawet więcej. Taką organizacją jest choćby firma Google, która zajmuje pierwsze miejsce w 6 krajach, a w kolejnych 4 plasuje się na drugiej pozycji.

Popularność Google może wynikać z dużego zapotrzebowania na pracę w obszarze IT. Obecny rynek pracy chłonie informatyków niczym gąbka wodę i śmiało można powiedzieć, że każdy dobry specjalista znajdzie gdzieś dla siebie miejsce, i to nie byle jakie. Jeśli dodać do tego pracodawcę, który potrafi zapewnić pracownikowi przyjazne (i kreatywne) warunki, otrzymujemy wspaniale funkcjonujący, dobrze uzupełniający się duet – a także pierwsze miejsca w rankingach.

You may also like...