Secondment – outsourcing personelu

secondmentW Polsce stosunkowo mało popularny, podbija rynek biznesowy na Zachodzie. Secondment to nowa metoda outsourcingu – skierowana tym razem nie na firmy, lecz na indywidualnych pracowników.

Pracownik wypożyczony

Każda firma, nawet niewielka, musi zatrudniać w swoich szeregach specjalistów różnego rodzaju. Odpowiednie osoby zajmują się poszczególnymi obszarami działalności, od zarządzania, poprzez kontakt z klientami, aż po produkcję. Czasami jednak zdarza się, iż zachodzi potrzeba przeprowadzenia projektu, który swoim poziomem trudności przewyższa kompetencje pracowników. Do tej pory, jeśli zdarzyła się taka sytuacja, albo poszukiwano nowego specjalisty, albo powierzano cały projekt innej firmie, co wiązało się z koniecznością poniesienia niemałej opłaty. Tymczasem okazuje się, iż istnieje łatwiejszy i bardziej wygodny sposób na rozwiązanie skomplikowanych problemów. Pracownika nie trzeba zatrudniać – zawsze można go wypożyczyć.

Stare warunki, nowa firma

Wypożyczanie personelu nie jest, wbrew pozorom, nieetyczną ani niespotykaną praktyką. Pracownik zatrudniony jest w rodzimej firmie na dotychczasowych warunkach. Jedyną różnicą jest fakt, iż może on zostać „oddelegowany” na jakiś czas (miesiąc, czasem nawet rok) do innej organizacji w celu pracy nad konkretnym projektem. Warunki jego zatrudnienia nie ulegają przy tym zmianie. Secondment może być więc przedsięwzięciem korzystnym nie tylko z punktu widzenia firmy, która potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, nie chce jednak ponosić kosztów stałego ich zatrudnienia. Jest to również atrakcyjna forma pracy, zapobiegająca wypaleniu zawodowemu oraz zapewniająca szerokie pole do rozwoju samym pracownikom. Mogą oni bowiem spróbować swoich sił przy nieco innych zadaniach, niż te, z którymi spotykają się na co dzień. Praca w wielu firmach, pozwalająca utrzymać stałe warunki zatrudnienia, sprzyja także większemu obiektywizmowi, jeśli chodzi o spojrzenie na aktualny stan rynku pracy.

Secondment może być ciekawą propozycją nie tylko dla dużych firm, realizujących różnorodne przedsięwzięcia. Korzystanie z tej metody może być idealnym rozwiązaniem dla nowo powstałych inwestorów, którzy dopiero zaczynają rozwijać swój biznes.

You may also like...